Umetnikova postavitev v stockholmskem Muzeju sodobne umetnosti leta 1999. Foto:
Umetnikova postavitev v stockholmskem Muzeju sodobne umetnosti leta 1999. Foto:
Nazadnje se je v Tate Modern predstavila Rachel Whiteread.
Pogled na zadnjo instalacijo na osrednjem razstavnem prostoru Tate Modern. Foto: EPA

Po prvih podatkih naj bi šlo za eno najbolj nenavadnih instalacij, kar so jih postavili v omenjeni galeriji, kar veliko pove. Tate Modern so namreč s pomočjo na tisoče kartonastih škatel spremenili v 'ledeno' dvorano, jo zavili v umetno meglico in jo osvetlili z velikim umetnim soncem.

Vrteče se orjaške gobe?
Kot navadno tudi tokrat nova postavitev ostaja skrivnost, znana je le v najbolj grobih okvirih, tako že vemo, da bodo instalacijo (po napovedih naj bi jo v Tate Modern odprli jeseni) sestavljale orjaške gobe, ki bodo visele s stropa in se vrtele okoli. Pri Tate Modern nad Höllerjevim projektom bedi kuratorka Jessica Morgan, ki umetnika označuje za avtorja velikih projektov, velikost katerih se lahko skriva v njihovi sami fizični velikosti ali pa v veličini njihovega koncepta. Morganova v imenu Tate Modern zagotavlja, da so prepričani, da lahko Höller veliki razstavni prostor povsem preoblikuje v svojo umetniško vizijo.

V njegovi umetnosti lahko po besedah kuratorke najdemo dvojnost, saj se zabava in lepota prepletata z elementom nemira. Kakšen nemir bodo v obiskovalceih galerije povzročile orjaške gobe, bomo videli jeseni, ko bo vrata odprla sedma postavitev v osrednjem prostoru galerije, Turbinski dvorani.

Avtor arhitekturnih instalacij
Höllerja sicer poznamo predvsem kot avtorja arhitekturnih instalacij, v katere je med drugim vključil tudi tobogane, po katerih so se ljubitelji umetnosti lahko spuščali, trenutno pa umetnik snuje koncept zabaviščnega parka, v katerem bi bili tako glasba kot tudi zabavne vožnje upočasnjeni.