Natančno 85 let po odkritju grobnice egipčanskega faraona Tutankamona si je javnost letos lahko ogledala tudi njegov obraz, in sicer takrat, ko so mumijo so iz izvirnega, zlatega sarkofaga premestili v zaboj iz pleksistekla, ki bo faraonove ostanke odslej ščitil pred vročino in vlago. Foto: EPA
Natančno 85 let po odkritju grobnice egipčanskega faraona Tutankamona si je javnost letos lahko ogledala tudi njegov obraz, in sicer takrat, ko so mumijo so iz izvirnega, zlatega sarkofaga premestili v zaboj iz pleksistekla, ki bo faraonove ostanke odslej ščitil pred vročino in vlago. Foto: EPA
Tutankamonova mumija
Egipt je število obiskovalcev grobnice faraona Tutankamona z decembrom omejil na le 400 na dan. Grobnico v Dolini kraljev, ki leži v bližini mesta Luksor, lahko dopoldne obišče le 200 ljudi, 200 pa jih na ogled spustijo popoldne. Foto: EPA
Rekonstrukcija Tutankamonovega obraza
Sporna rekonstrukcija mladega faraona, ki so jo leta 2005 izdelale tri neodvisne skupine znanstvenikov. Ugibali so predvsem pri barvi kože in vzeli kar nekakšen srednji odtenek. Foto: EPA

Razstava Tutankamon in svet faraonov bo v etnološkem muzeju Völkerkunde na Dunaju na ogled od 9. marca do 28. septembra naslednjega leta. Razstavljeni bodo zakladi, stari od 2500 do 4600 let, pa tudi 70 predmetov, ki so jih izkopali iz Tutankamonove grobnice, med drugim njegove zlate sandale, ki so bili oblikovani posebej za posmrtno življenje in so jih našli na njegovih stopalih, ko so odvili mumijo. Posebnega zanimanja bo verjetno deležna manjša zlata krsta z vdelanimi dragimi kamni, ki so vsebovale njegove balzamirane notranje organe.

"Odkar so leta 1922 odkrili Tutankamonovo grobnico, je osvojil srca ljudi po vsem svetu. Z njim so bili zakopani zakladi, ki presegajo okvire predstavljivega in nam ponujajo sijoč pogled v preteklost," je ob tej priložnosti povedal generalni sekretar egiptovskega vrhovnega sveta antikvitet Zahi Havas.

Talisman, ki varuje pred pretiranimi napori
Med pomembnejšimi razstavnimi predmeti iz grobnice kralja Tutankamona sta še velika podoba Tutankamona, ki predstavlja kralja kot mladeniča in je izvirno verjetno stala v Tutankamonovem pogrebnem templju, in Tutankamonov kip shabti. Kip, ki je po verovanju starih Egipčanov kralja varoval pred prisilnim delom v posmrtnem življenju, je eden največjih kipov shabti in edina tovrstna podoba, ki je bila najdena v predprostoru templja.

Razstavo pripravljajo organizacije National Geographic, Arts and Exhibitions International in AEG Exhibitions v sodelovanju z egiptovskim Vrhovnim svetom za antikvitete in Muzejem umetnostne zgodovine na Dunaju.

Bradica - znamenje božanstva
Razstava prinaša tudi 75 predmetov iz drugih grobnic v Dolini kraljev, med drugim zlato masko Psusenesa, tretjega kralja 21. egipčanske dinastije, ki je vladal v 11. stoletju pr. n. št. Izdelana je iz zlata, ki je starim Egipčanom predstavljalo božje meso, kraljevo naglavno okrasje pa prikazuje kobro in božjo umetno bradico, ki priča o njegovem kraljevem in božjem položaju.

Znanost odstira še zadnje tančice skrivnosti
Tutankamon, zadnji faraon svoje dinastije (vladal je med letoma 1334 in 1325 pr. n.š.), je umrl star komaj 19 let - in od nekdaj so ljudje radi obujali legendo o skrivnostnih okoliščinah njegove smrti. Šele predlani so rentgenski posnetki mumije faraona Tutankamona pokazali, da 19-letni kralj ni bil umorjen, ampak je vzrok smrti treba iskati drugje - najverjetneje ga je pokončala okužba, ki je bila posledica zlomljene noge.

Leta 2005 so tri skupine znanstvenikov (Egipčani, Francozi in Američani) v sodelovanju z društvom National Geographic sestavile plastični odliv Tutankamonovega obraza. Čeprav so s pomočjo slik lobanje lahko natančno rekonstruirali njegovo fizionomijo, pa je nemogoče vedeti, kakšno polt in barvo oči je imel. Stari Egipčani so bili namreč rasno zelo mešano ljudstvo. Pred kratkim so mumificirani Tutankamonov obraz prvič pokazali javnosti, saj so mumijo iz sarkofaga prenesli v zaščiten zaboj iz pleksistekla, kjer naj bi bolje prenašal vlago in odtekanje časa.