V mariborski galeriji Ars Sacra bodo od danes od 18.00 na enajstih panojih in pod naslovom Slomšek pripravlja selitev predstavljali selitev in vzpostavitev škofijskega sedeža v Mariboru. Čeprav se je selitev iz Št. Andraža v Labotski dolini zgodila že spomladi leta 1859, pa se je dogodek, ki je simbolno zaokrožil prizadevanja Slomška in nekaterih njegovih somišljenikov, zgodil 4. septembra. To je bila slovesnost ob umestitvi škofa v Maribor in v spomin na ta dogodek bo 3. septembra ob 20.00 v SNG-ju Maribor osrednja državna proslava v počastitev Antona Martina Slomška.
Začetek gibanja za slovensko škofijo v času Jožefa II.Vzpostavitev škofijskega sedeža v Mariboru, o kateri govori razstava avtorjev Igorja Filipiča, Ilarie Montanar in Lilijane Urlep, je bila večleten proces, katerega zametki segajo že v čas razsvetljenega absolutizma, ko je Jožef II. sprožil obsežno cerkveno reformo. Tedaj so se prvič pojavile ideje o ustanovitvi 'slovenske škofije' in obenem predlog, da bi se sedež lavantinske škofije (s tem imenom so sicer tudi pozneje imenovali mariborsko škofijo) prestavil v eno izmed mest na slovenskem spodnjem Štajerskem.
Pomoč iz Salzburga
V igri za nosilca prestižne funkcije je bilo več štajerskih mest, in sicer poleg Maribora še Slovenska Bistrica, Ptuj in Celje. Po Jožefovi smrti so ta prizadevanja zamrla, pozneje pa so se spet obudila, svojo pomoč je ponudil tudi vplivni salzburški nadškof Tarnoczy in odločeno je bilo v prid Maribora. Slomšek je namreč presodil, da je bila v Mariboru najprimernejša cerkev za delovanje stolne cerkve, poleg tega pa so bili meščani pripravljeni odkupiti stavbo za bodočo škofijsko rezidenco in prispevati denar za obnovo stolnice.
Prenos škofijskega sedeža v mesto ob Dravi je bil že sam na sebi pomemben impulz za kulturni razvoj mesta, pomemben dejavnik za razvoj omike in znanosti v mestu pa je bila tudi Slomškova odločitev, da skupaj s škofijskim sedežem v Maribor prenese tudi knjižnico in škofijski arhiv.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje