Foto: ZRC SAZU
Foto: ZRC SAZU

V novi zbirki elektronskih izdaj Slovensko baročno slovstvo je dostopnih več kot 20 izdaj baročnih rokopisov iz vsega slovenskega prostora, ki omogočajo brskanje po tej dragoceni dediščini. Zbirka je zaživela na dan smrti klasika slovenske baročne literature Janeza Svetokriškega, ob katerem bodo na Inštitutu za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU na prireditvi dan starejše slovenske književnosti predstavili tudi raziskave slovenske književnosti.

Predstavili pa bodo tudi omenjeno zbirko Slovensko baročno slovstvo, ki je od danes dostopna na spletu. Več kot 20 izdaj baročnih rokopisov iz vsega slovenskega prostora je predstavljenih z natančnim prepisom, digitalnim faksimilom in kratkim uvodom. Med njimi so pesmarice, meditativna proza, pridige in gledališka igra. Vsa ta rokopisna dela so bila doslej širši javnosti neznana in bodo zdaj prvič splošno dostopna, poudarjajo na inštitutu za slovensko literaturo in literarne vede.

Novo zbirko Slovensko baročno slovstvo najdete tukaj.

Gre torej za zbirko prepisov starejših rokopisnih besedil in so evidentirana v t. i. registru rokopisov slovenskega slovstva. Register rokopise podrobneje opiše, omenjena zbirka pa jih predstavi s prepisom celotnega besedila in z osnovnimi uredniškimi pojasnili. Časovni razpon prepisanih besedil je od 17. do srede 19. stoletja. Vsaka stran prepisa je opremljena z digitalnim faksimilom izvirnika. Fotografije so večinoma visoke kakovosti in so verna podoba izvirnikov, je v uvodnem prispevku o zbirki zapisal predstojnik omenjenega inštituta, ki je uredil zbirko, Matija Ogrin.

Pesmarica Cirkvene popevke od gospoda Franca Verbnjaka. Pesmarico je med letoma 1827 in 1833 napisal kaplan pri Sv. Tomažu Franc Verbnjak. Foto: ZRC SAZU
Pesmarica Cirkvene popevke od gospoda Franca Verbnjaka. Pesmarico je med letoma 1827 in 1833 napisal kaplan pri Sv. Tomažu Franc Verbnjak. Foto: ZRC SAZU

Več kot 2500 strani besedil
Zdaj obsega zbirka več kot 2500 strani pregledanih transkripcij raznolikih krajših in daljših baročnih besedil v slovenščini, ki segajo od baročne proze in pesmaric do meditativnih in homiletičnih tekstov.

Obdobja, na katerih temelji poznejši narodni prerod
Čeprav so bila starejša obdobja slovenskega slovstva za razvoj Slovencev zelo pomembna, saj je na njih temeljil poznejši narodni prerod v razsvetljenski in romantični dobi, so ostala deficitarno raziskana. Po Ogrinovih besedah je še bolj deficitarno starejše slovstvo predstavljeno v znanstvenih izdajah, elektronskih zbirkah in jezikoslovnih korpusih.

Ogrin je širši kontekst zbirke predstavil na torkovem predavanju, na katerem je osvetlil tudi nekaj konkretnih novejših odkritij na področju tega gradiva. Gre za novosti, ki so bile odkrite na področju vseh treh literarnih vrst, pesništva, proze in tudi dramatike. Skupno jim je, da so ta literarna dela živela le v okviru rokopisne kulture. Predstavljena besedila nakazujejo, da rokopisi kot manj raziskano, toda raznoliko gradivo sestavljajo predmoderni literarni sistem, ki je v zasnutku vseboval vse literarne vrste in bil v živi interakciji s svojim socialnim okoljem.