Dediči Arthurja Conana Doyla in ponudnik pretočnih vsebin so prišli do sporazuma: varuhi pisateljevih pravic odstopajo od tožbe, s katero so nameravali dokazati, da upodobitev malo bolj čustvenega, toplejšega Sherlocka Holmesa od tistega, ki smo ga navajeni iz knjig, pomeni kršitev avtorskih pravic.
Arthur Conan Doyle je umrl že davnega leta 1930, kar pomeni, da je večina avtorskih pravic za njegov opus že v javni lasti – v ZDA je avtorsko zaščitenih še 10 njegovih zgodb o najslavnejšem detektivu v zgodovini književnosti, v Veliki Britaniji, kjer avtorske pravice veljajo 70 let po pisateljevi smrti, pa nobena več.
Tožba, s katero so se dediči obrnili na ponudnika pretočnih vsebin, na produkcijsko podjetje Legendary Pictures in na scenaristko filma Enola Holmes Nancy Springer, je argumentirala, da je Conan Doyle v desetih zgodbah, ki so v ZDA še avtorsko zaščitene (nastale so med letoma 1923 in 1927), "ustvaril ključne nove značajske poteze za lika Holmesa in Watsona".
"Počlovečeni Holmes" je bil odraz pisateljevega zasebnega trpljenja
Izhodiščna teza tožbe je bil v tem, da je Conan Doyle sprva Holmesa upodabljal kot "nečustvenega, hladnega" posameznika. A ko je pisatelj sam v vihri prve svetovne vojne izgubil sina in nato samo štiri mesece pozneje še brata, "kar naenkrat ni bilo več dovolj, da je bil lik Holmesa briljanten analitičen um. Holmes je moral postati človek. Liku je moral vnesti človeško navezanost in empatijo ... Postal je sposoben prijateljskih odnosov. Lahko je izražal svoja čustva. Začel je spoštovati ženske."
Nancy Springer je v svojih romanih ustvarila lik Holmesove mlajše sestre, ki jo je v filmu Enola Holmes upodobila Millie Bobby Brown; tožba ji očita, da je pri tem "izdatno uporabila" zgodbe, ki so avtorsko zaščitene, to pa pomeni "namerno in trajno kršitev avtorskih pravic".
Tožena stran se je branila, da se čustev in osebnostnih lastnosti ne da avtorsko zaščititi. "Tudi, če bi bili "lastnost čustev" in "lastnost spoštljivosti" del originalne znake, kar nista, gre za ideji, ki se ju ne da zaščititi. Avtorsko pravo ne dopušča prilaščanja generičnih konceptov, kakršni so toplina, empatija ali spoštljivost, pa čeprav jih izrazi lik, ki je v javni rabi – ki torej pripada javnosti, ne tožnikom." Tožba je bila zdaj – s privoljenjem obeh strani – ovržena. To najverjetneje pomeni, da sta stranki v zakulisju dosegli poravnavo.
Pravi "zločin" je drugje
Pisatelj James Lovegrove, ki je napisal že sedem romanov o Sherlocku Holmesu, je za The Guardian komentiral, da bi se dediči pisateljevih pravic lahko bolj upravičeno spotaknili ob to, kako je film upodobil lik Mycrofta, detektivovega starejšega brata. "Če že misliš koga za kar koli tožiti, bi bilo bolj smotrno tožiti zaradi upodobitve Mycrofta kot popolnega neotesanca".
"Holmes je od nekdaj kazal čustva, samo ne nujno takih, ki jih imamo za pozitivna. Mislim, da so mislili, da imajo primer, ker je bil obziren in spoštljiv do svoje sestre, pa čeprav v kanonu nima pretirano veliko časa za ženske. Ampak zakaj? V kanonu sestre še imel ni."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje