Na koncertu, ki se bo odvil nocoj in v petek, bodo glasbo soustvarjali Orkester Slovenske filharmonije, dirigent Philipp von Steinaecker, Aliénor Feix, Zbor Slovenske filharmonije, Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana in Mladinski zbor Glasbene matice Ljubljana.
V svoji najobširnejši Simfoniji št. 3 v d-molu je Mahler postavil spomenik naravi, človeku in ljubezni ter v šestih stavkih "naslikal" svoja razpoloženja in vero v svetlo prihodnost, opisujejo v Slovenski filharmoniji.
Simfonijo je v prvotni različici dokončal 9. novembra 1896 ter nato kar šest let čakal na njeno krstno izvedbo. 9. junija 1902 jo je na vsenemškem glasbenem festivalu v Krefeldu sam praizvedel in z njo doživel izjemen uspeh.
"Doživljanje Mahlerjeve monumentalne tretje simfonije je vselej nadvse ganljiva in temeljita izkušnja. Kot je znano, je Mahler skušal zložiti nič manj kot simfonijo, ki bi vsebovala 'ves svet', in naj se sliši še tako nemogoče, ne moremo zanikati, da mu ni to v celoti tudi uspelo. Popelje nas na osupljivo popotovanje – od smrti zime, skozi vse ešalone vesolja do krone vsega: Božje ljubezni. In ko na koncu orkester zacveti v vseobsegajočem triumfu, se zavemo, da ves naš neverjetni svet ne bi bil nič, če v njem ne bi bilo nas, da bi ga izkušali, če nam ne bi bilo dano, da bi ga videli, čutili, da bi se ga bali, da bi o njem premišljevali, da bi v njem videli pomen in, končno, da bi o njem govorili in peli. To veličastno simfonično popotovanje ni nič drugega kot zrcalo naših lastnih duš, manifestacija prečudovite, večno zapletene stvari: nas," je zapisal Philipp von Steinaecker.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje