Raziskovalci z maroškega Nacionalnega inštituta za arheološke znanosti in dediščino so predstavili nova letošnja odkritja na območju Chellahu, srednjeveške muslimanske nekropole z obzidjem. Nekropolo je muslimanska sunitska dinastija Marinidov prenovila v 13. stoletju in zgradila posvečen kompleks z mošejo, minaretom in vladarskimi grobnicami.
Chellah se razprostira na 3,15 kvadratnega kilometra in je na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Strokovnjaki verjamejo, da so to območje prvi naselili Feničani in da je postalo ključna postojanka rimskega imperija od 2. do 5. stoletja. Utrjena nekropola in okoliške naselbine so bile zgrajene v bližini Atlantskega oceana ob bregovih reke Bou Regreg. Opustili so jih v zgodnjem 15. stoletju.
Mesto, skozi katero se je uvažal italijanski marmor in izvažala afriška slonovina
Glavna lokacija izkopavanja je bila zaradi obnove zaprta od pandemije, arheologi pa so se marca lotili izkopavanj na širšem območju. Abdelaziz El Kajari, profesor predislamske arheologije s prej omenjenega inštituta, je dejal, da pomen najdišča izhaja iz njegove lokacije ob vodi, zaradi česar je verjetno postalo pomembno trgovsko mesto, ki je omogočalo izmenjavo različnih materialov – vključno z uvozom italijanskega marmorja in izvozom afriške slonovine.
Dejal je še, da nova izkopavanja poudarjajo bogastvo mesta, in izrazil upanje, da bo izvedel več v prihodnjih mesecih in letih. "Še zmeraj nismo odkrili dejanskega pristanišča," je še dejal po pisanju Associated Pressa (AP).
Po besedah El Kajarija in njegove ekipe arheologov novih odkritij dlje od središča Chellaha niso nikoli preučevali. Na novinarski konferenci so predstavili pred kratkim odkriti kip ženske v ogrinjalu – verjetno božanstva ali cesarice. Dejali so, da je to prvi takšen kip, ki so ga od 60. let prejšnjega stoletja odkrili v Maroku. Predstavili so tudi ruševine soseske, ki je bila zgrajena iz apnenca.
Načrtovana oživitev najdišča za spodbudo turizma
Minister za mladino, kulturo in komunikacijo Mehdi Ben Said je dejal, da je prepričan, da bo lokacija ruševin v bližini središča maroške prestolnice postala privlačnost za domače in tuje turiste. Ministrstvo je od marca v projekt vložil 455.000 evrov in načrtuje, da se bo ta znesek prihodnje leto in vsako nadaljnje leto podvojil, dokler ne bodo končali izkopavanj. "Merimo na milijon obiskovalcev letno z razvojem tega najdišča, njegovo oživitvijo, vzpostavitvijo trženja, komunikacij in drugega," je še dejal minister po pisanju AP-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje