Predavanja bodo od torka potekala v Vetrinjskem dvoru v Mariboru.
Po navedbah organizatorjev gre za pomemben prispevek k izobraževanju občinstva. "S tem ko smo v Mariboru že več let brez mestnega kina, so celotne generacije otrok in mladih, pa tudi odraslih, prikrajšane za filmsko vzgojo," je povedala Lucija Smodiš iz Pekarne Magdalenske mreže.
Z društvom Film Factory poudarjajo, da je bila v 126 letih obstoja filma teorija zvest spremljevalec sedme umetnosti. "Skozi razvoj filmskega jezika so vzniknili tudi raznovrstni načini, kako si lahko filme razlagamo in skozi kakšno prizmo jih lahko gledamo. V ciklu predavanj bomo s pomočjo slovenskih filmskih strokovnjakov to področje prinesli splošnemu občinstvu," so sporočili.
S predavanji bodo poskušali razkriti različne načine, kako lahko gledalci razne teoretske poglede tudi sami uporabijo pri lastnem gledanju vseh vrst filmov. "S tem bo tudi to področje postalo dostopno najširšemu občinstvu, kar ima pomembno vlogo pri vizualnem opismenjevanju splošnega prebivalstva," so dodali.
Na prvem srečanju v torek ob 18.00 bo svobodni ustvarjalec in docent za področje zgodovine in teorije filma ter televizije na Akademiji za radio, film in gledališče (AGRFT) v Ljubljani Andrej Šprah predaval o teoriji montaže in filmskem formalizmu.
Predavanja, ki so jih v društvu Film Factory, Pekarni Magdalenske mreže in Mariborski knjižnici pripravili v sodelovanju s strokovnim sodelavcem Maticem Majcnom, bodo potekala dvakrat mesečno od marca do junija in od septembra do decembra.
Med drugim bodo gostili filmskega teoretika, scenarista in esejista Igorja Koršiča, filmskega teoretika in publicista Cirila Oberstarja, filmsko teoretičarko ter predavateljico raziskovalnih metod v komunikologiji Melito Zajc, filmskega kritika in publicista Zdenka Vrdlovca ter novinarko in publicistko Jelo Krečič Žižek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje