Ideja razstave Lightroom je v nemimetičnosti, v poudarjanju artificielnosti umetnikovega početja. Foto: MG+MSUM
Ideja razstave Lightroom je v nemimetičnosti, v poudarjanju artificielnosti umetnikovega početja. Foto: MG+MSUM
Razstavo Jona Derganca lahko ujamete do 9. marca naslednjega leta. Foto: MG+MSUM
Razstavo Jona Derganca lahko ujamete do 9. marca naslednjega leta. Foto: MG+MSUM

V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova bo ob 20.00 vrata odprla fotografska razstava Lightroom avtorja Jona Derganca s serijo osmih fotografij oblačnega neba. Razstava je del serije predstavljanja mlajših umetnikov Prepih.

Razstava se "pretvarja, da povzema naravni ambient, medtem ko v resnici povzema fotografskega", so zapisali v galeriji. Avtor želi vzpostaviti tudi ravnovesje med zunanjostjo in notranjostjo fotografije ter razstavnega prostora.

"Kot se med seboj oplajajo in destabilizirajo puhasti oblaki ter granulacija natisnjene fotografske povečave, se soočata in spodkopavata svetloba sončnega dneva opoldne in svetloba CIE D50 standardnega svetlobnega vira," so dodali.

Razstavni prostor so osvetlili z belo svetlobo 5000 kelvinov, značilno za urejanje grafike in tiska, ki velja za najbolj nevtralno različico poustvarjanja dnevne svetlobe. Fotografije so postavljene v enakomernem ritmu in razdaljami med sabo.

Pri "fenomenološkem migetanju ne gre za vsesplošni relativizem ali solipsizem, temveč za neko potiskanje proti meji", je zapisano na spletni strani galerije. Na eni strani avtor poudarja limit same fotografije kot predmeta fotografske reprezentacije, na drugi pa (ne)zmožnost razstavnega prostora, da omogoči določeno izkustvo, so pojasnili.

Osnova Dergančeve prakse je "svojevrstna odpoved zunanji naravnanosti fotografije in njeni indeksikalni ter dokumentarni funkciji".

Fotograf Jon Derganc (1986) živi in dela v Ljubljani. Leta 2011 je iz slikarstva diplomiral na ljubljanski akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, tri leta pozneje pa dokončal magistrski študij iz grafike na univerzi Rabindra Bharati v indijskem velemestu Kalkuti. Leta 2012 je na mednarodnem tekmovanju Startpoint: Prize for Emerging Artists prejel častno priznanje.

Ukvarja se predvsem s klasično in digitalno fotografijo, z ustvarjanjem pa stremi k iskanju meja zmožnosti fotografije in poskuša fotografsko reprezentacijo preoblikovati v novo fotografsko realnost.