Fotograf Matjaž Wenzl je svoje portretirance ulovil v prav takem položaju – nastala je serija z naslovom Men Face Down (Moški z obrazom navzdol).
Umetnostna galerija Maribor se z Wenzlovo serijo seli na prosto – njegove črno-bele fotografije predstavljajo na promenadi mariborskega Mestnega parka. Serija ne predstavlja neznancev, pač pa gre za znane mariborske like srednje generacije iz sveta umetnosti in kulture.
V otopelosti omahlo telo
Razstavo odpirajo danes ob 19.00 in spada še v sklop letošnjega trienala umetnost in okolje EKO 9, ki je bi v poletnih mesecih na ogled v Starem sanatoriju na Tyrševa ulica 19. Tam je bila serija vključena v sobo, ki se je ukvarjala z vprašanjem človeškega telesa. Tega smo vajeni videti v vertikalnem položaju, medtem ko je ležeča pozicija odraz nekega drugega stanja, ki ga ne pričakujemo. Wenzel moška telesa položi na prosto, v naravno ali grajeno okolje, obrne pa jih z glavo navzdol. Takšen položaj telesa, sploh ko gre za portretiranca, vzbuja v gledalcu občutek nelagodja, "občutek, da je nekaj narobe, in namiguje na nesrečo, otopelost in celo minljivost življenja," so zapisali v galeriji. Pred nami je podoba človeka, ki je upodobljen v svoji ranljivosti in krhkosti, je podoba nekoga, ki kliče na pomoč.
Serija portretira moške umetnike-avtorje srednjih let iz Maribora, generacijo, ki je doživela korenite spremembe v vrednotah in družbenem ustroju, odraščala s humanizmom in dozorevala v svetu pragmatičnega materializma.
"Predstavitev javnih osebnosti s kontrastnega zornega kota, kot ga narekuje tržna praksa, je zasnovana tako v smislu likovnega vidika upodobitve ležeče figure, kakor tudi v spremnem besedilu, ki temelji na intimnih pogovorih s portretiranci. Iskrenost in naslavljanje najpogosteje prezrtih in zamolčanih tem je nekaj, kar vzpostavlja nove dialoge in smeri razmišljanja. Ležeči položaj je tako punctum, moteč element, stanje, ki deluje kot apel, klic in opozorilo. Razlage so večplastne," so še zapisali v UGM-u.
Matjaž Wenzel (1973) je umetnik, ki deluje na polju fotografije, videa in grafičnega oblikovanja. Diplomiral je na Univerzi v Mariboru. Po več zaposlitvah kot likovni pedagog je ustanovil studio za fotografijo in grafično oblikovanje MILIMETER. Za različne založbe je oblikoval več knjig in knjižnih ovitkov. Svoje fotografsko delo je predstavil na številnih samostojnih in skupinskih razstavah, med drugim v Moderni galeriji (Ljubljana), Umetnostni galeriji Maribor, Les Rencontres de la Photographie d’Arles, International Photographic Salon (Tokio), Pavillon Populaire, Musée Fabre (Montpellier) in Nuit Blanche (Pariz). Prejel je številne nagrade in priznanja, med katerimi izstopajo nagrade za najbolje oblikovano knjigo v letih 2007, 2017 in 2018 na Slovenskem knjižnem sejmu, Ljubljana, Glazerjeva listina (Maribor, 2011) ter nominacije za nagrado Prix Albert Renger-Patzsch (Museum Folkwang, Essen, 2009), nagrado Deutsche Börse Photography Foundation (The Photographers’ Gallery, London, 2009) in nagrado OHO (Ljubljana, 2007). Živi in dela v Mariboru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje