Desetletja jih je zbirala zasebna avstrijska zbiralka.

Dela Pabla Picassa, Andyja Warhola in Georga Baselitza na ogled v Celovcu

Obiskovalce na razstavo privabijo predvsem tri znana umetniška imena, po katerih se razstava tudi imenuje, to so Picasso, Warhol, Baselitz. Vendar pa je to samo del bogate zbirke avstrijske zbirateljice Heidi Horten, ki je dela začela zbirati v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja in ki je dopolnjevala zbirko svojega moža, nemškega podjetnika Helmuta Hortena.

Pablo Picasso, Španski plemič iz 17. stoletja, 1969. Foto: Televizija Slovenija
Pablo Picasso, Španski plemič iz 17. stoletja, 1969. Foto: Televizija Slovenija

"Pri nas si lahko ogledate dela Picassa, Chagalla, Baselitza in Warhola. Warholovih del imamo veliko. Pa Flanaganove skulpture in kipe zakoncev Lalanne, francoskih umetnikov Clauda in François-Xavierja Lalanna. Vse to je zbirala Heidi Horten. Pa tudi dela Mimma Paladina," je za Televizijo Slovenija povedala kustosinja razstave Brigitte Ponta Zitterer.

Ustvarila je eno največjih zasebnih umetniških zbirk v Evropi z več kot 500 vrhunskimi slikami, grafikami in kipi mednarodno poznanih umetnikov, ki so na ogled v njenem muzeju na Dunaju. Razstavljen je tudi model njene jahte, s katero sta z možem potovala po svetu, tudi njeno pohištvo in obleke svetovno priznanih oblikovalcev.

"Bila je zelo umetniška. Ko sta z možem Helmutom potovala po svetu, sta obiskovala umetnike v njihovih ateljejih in kupovala vse, kar jima je bilo všeč. Po Helmutovi smrti na začetku 90. let 20. stoletja je želela postati poklicna zbirateljica umetniških del. Sprva je veliko nakupovala na dražbah," še pravi kustosinja.

Dela segajo od klasičnega modernizma do sodobne umetnosti. "Imamo Picassovo sliko španskega plemiča iz 17. stoletja in znamenito grafiko Golobica, ki jo je izdelal leta 1949 za mirovno konferenco v Parizu, nato pa je postala simbol miru. Imamo Warholovega slovitega Miška Mikija, enega od Papagajev in še dve grafiki," med bolj zvenečimi imeni našteje kustosinja. Razstava bo odprta do aprila.

Zbirka obsega več kot 500 umetniških del. Foto: Televizija Slovenija
Zbirka obsega več kot 500 umetniških del. Foto: Televizija Slovenija