
Diplomirani slikar in univerzitetni specialist grafik Janko Orač živi in ustvarja na Tinskem in v Novem mestu, na aktualni razstavi pa se predstavlja s 37 grafikami v različnih tehnikah in formatih, ustvarjenih večinoma v lanskem in letošnjem letu. Oračevo delo temelji na petinštiridesetletni likovni karieri, a kljub dolgemu stažu ne izgublja ne umetniške moči ne tehnične virtuoznosti. Razstavo sta pripravila Kulturni dom Krško in Galerija Božidar Jakac iz Kostanjevice na Krki, kustosinja razstave je Helena Rožman iz Mestnega muzeja Krško.

Raznolikost v izvedbi, a enotnost v izrazu
Orač ustvarja slike, risbe, objekte in prostorske postavitve, a se je še prav posebej zapisal grafiki, ki jo je v svojem celotnem širokem ustvarjalnem diapazonu tudi najbolj izmojstril. Na aktualni razstavi prevladujejo veliki galerijski formati v raznolikih grafičnih tehnikah globokega in visokega tiska ter v kombiniranih tehnikah (akvatinta, suha igla, orografija, rezervaž, lesorez, linorez, tudi v kombinaciji z akvarelom). Slogovno gre za ekspresivnost tako v posameznih linijah kot kompozicijski celoti, včasih dopolnjeni z geometričnimi vložki, ki pa v sporočilnosti prinaša lirično občutenje, zajeto v naslovih dveh osrednjih razstavljenih grafičnih ciklov Odtisi globin in Nocturno. S posameznimi grafikami iz teh ciklov je Orač sodeloval na različnih likovnih prireditvah in bil tudi nagrajen (20. Mednarodni grafični bienale Varna, Bolgarija, 2019; Mednarodni grafični trienale Bitola, Severna Makedonija, 2020; 3. mednarodni trienale grafike Livno, Bosna in Hercegovina, 2023).
Razpetost med slikarstvo in grafiko
Direktor galerije Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki in pisec besedila v razstavnem katalogu, Goran Milovanović, je poudaril, da je ''v zadnjem desetletju umetniškega opusa Janka Orača bilo evidentno zaznati suverenost in umetniško zrelost, ki se izkazuje skozi izjemno kakovostne cikle. Orač je v raziskovanju še vedno razpet med medij slikarstva in prek risbe tudi v medij umetniške grafike, kjer gradi dela z zanj značilnim rokopisom ritmičnega plastenja barv in barvnih nanosov na površino ter razvrščanja znakov in simbolov znotraj slikovnega polja pri gradnji in uravnoteženju kompozicijske celote.''

Na primeru v Varni nagrajene grafike je Milovanović opisal Oračevo gradnjo likovnega polja v primerjalnem kontekstu slike in grafike: ''Grafika Nocturno BV 1, 2019, je primer Oračevega kompleksnega načina prostorskega plastenja slikarske površine, ki ga pogosto uporablja pri akrilnih slikah na platnu, ko želi podati občutek taktilnosti in s tem materializacije prostora, pri čemer si lahko pomaga tudi s poudarjenimi potezami čopiča. V grafiki, ki je popolnoma drug medij, je treba stremljenje k podobnim učinkom uresničiti drugače. Tako v omenjenem delu lahko vidimo izrazito poudarjeno niansiranje odtenkov kovinsko modre barve, s čimer avtor s kontrastnostjo kompozicije doseže učinek slojev globine prostora, ki ga dodatno poudarijo enobarvni stilizirani deli figuralnih oblik, mrež in rastrov. V tem kontekstu nokturno umetnik uporablja kot direktno, a kompleksno prispodobo slike nočne pokrajine.''

Širina umetniškega udejstvovanja
Janko Orač je bil rojen leta 1958 v Celju, otroštvo pa je preživel v Zibiki. Diplomiral je na Šoli za risanje in slikanje, visoki strokovni šoli v Ljubljani, pri prof. Dušanu Kirbišu in končal podiplomski študij umetniške grafike na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu pri prof. Nevenki Arbanas. Svoj likovni opus je predstavil že na številnih razstavah doma in v tujini, med njimi v Galeriji Dolenjskega muzeja in Jakčevem domu v Novem mestu, Galeriji sodobne umetnosti v Celju, Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu, Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, Galeriji Staneta Kregarja v Ljubljani. Je član Društva likovnih umetnikov Dolenjske (DLUD) in Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU). Deluje kot urednik umetnostnih publikacij in organizator dogodkov, je tudi avtor in ustanovitelj likovnih simpozijev Novomeški likovni dnevi, Zibika – Tinsko in Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi.
Aktualna razstava grafik Janka Orača v gradu Rajhenburg bo na ogled do 1. marca 2026, z izborom slikarskih del pa se do 4. maja predstavlja tudi v galeriji Zavoda Friderika Ireneja Barage v Novem mestu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje