Gre za prvi sodni primer v zgodovini, v katerem je kitajsko sodišče glede plagiatorstva odločilo v prid tujega in ne kitajskega umetnika. Med pomembnimi zbiratelji del Jeja Jongčinga sta bila med drugim tudi ustanovitelj Microsofta Bill Gates in medijski mogul Rupert Murdoch.
Umetnik je s prodajo plagiatov zaslužil več kot 15 milijonov evrov, pri čemer so bile njegove posamične umetnine na dražbah prodane tudi za več kot 580 tisoč evrov.
Odškodnina in opravičilo, sicer zapor
Po petletni pravni bitki je kitajsko prizivno sodišče zdaj potrdilo prejšnjo sodbo, po kateri mora Je plačati 650.000 evrov odškodnine Christianu Silvainu.
Poleg tega mora Je v desetih dneh objaviti opravičilo v enem od velikih kitajskih časopisov zaradi plagiatorstva. Sodišče je Jeja opozorilo, da mu v primeru neupoštevanja sodbe grozi zaporna kazen, piše Artdependence.
Osupljivo podobnost med deli Silvaina in Jeja je razkril belgijski časopis Het Nieuwsblad. Silvain je ob potrditvi prejšnje sodbe izrazil olajšanje in odločitev sodišča opisal kot konec dolgega boja za pridobitev priznanja Jejevega plagiatorstva.
Belgijski umetnik namerava odškodnino porabiti za plačilo odvetniških stroškov in sodelavcev. "Verjamem, da bodo ljudje na Kitajskem zaradi tega dvakrat premislili, preden bodo kopirali delo nekoga drugega," je ob koncu pravne bitke po navedbah Art Newsa dejal Silvain.
Nekateri kitajski muzeji Jejeva dela zamenjali s Silvainovimi
Vse od pojava obtožb o plagiatorstvu se Je spopada s konkretnimi posledicami. Od leta 2018 ni nikjer razstavljal, prav tako je bil odpuščen z delovnega mesta univerzitetnega profesorja. Ne samo, da je več muzejev odstranilo njegove stvaritve, nekateri so jih celo zamenjali s Silvainovimi.
Škandal, ki je močno prizadel ugled umetnika in zdaj že nekdanjega uglednega profesorja, je izzval proteste študentov in kritiko umetnostnih strokovnjakov. Razkritja so povzročila ogorčenje v kitajski umetniški skupnosti, umetniški kritik Džja Fangdžov je izjavil celo, da so Jejeva dejanja "ponižala celotno kitajsko moderno umetnost", navaja Art News.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje