Jelki Reichman, Ančki Gošnik Godec in Marjanci Jemec Božič je uspelo prav to – prepričati. Čeprav njihovo občinstvo ne prizanaša, je popolnoma iskreno in mu manjka pozornosti. Tri žlahtne dame slovenske ilustracije, ki so ilustrirale več kot 500 knjig, bomo predstavili v oddaji Podoba podobe, z naslovom Domišljija – srž življenja. Naslov ni naključen, saj jih poleg ilustriranja povezuje še neizmerna življenjska energija, moč in optimizem. Čeprav jim v življenju ni bilo lahko.
"Vsega si vajen, če rišeš … In dobro prebrodiš," poudari Ančka Gošnik Godec, ki je junija dopolnila 97 let in se zato še predobro spominja odrekanja in strahu med drugo svetovno vojno, pa tudi študija na Akademiji za likovno umetnost, ki je bila ustanovljena takoj po vojni. Takrat ilustracija še ni imela takšne teže in prepoznavnosti kot danes, bila je prezrta, označena za manjvredno. A tudi zaradi vztrajnosti in neizmerne ustvarjalnosti vseh treh ilustratork je danes drugače.
"Ni bilo tako, kot mislijo. Lahko tebi, pravi kdo, ker znaš risati. To ni nič, da ti je zato lahko," pripoveduje danes priljubljena Jelka Reichman in ob tem opisuje prvo srečanje s Kristino Brenkovo, takratno urednico Mladinske knjige, ki ji je ob srečanju zabrusila: "Vi ste lahko desetkrat akademska slikarka, ampak ni rečeno, da ste primerni tudi za ilustracijo."
Danes so slikanice Jelke Reichman, ki je poleti praznovala 85. rojstni dan, med najbolj priljubljenimi, natisnjenih je bilo že več kot dva milijona knjig z njenimi ilustracijami. A tudi danes legendarni in že ponarodeli Maček Muri ni zaslovel takoj ob izidu. "Ne Piki Jakob ne Maček Muri nista vzbudila nobene posebne pozornosti, ko so te knjige izšle. Tako normalno, kot je pač izid. Potem čez 20 let je pa nastala taka naravnost histerija okrog tega mačka, pa je bila enaka knjiga," se spominja Jelka Reichman, ki se je ob vsaki ilustraciji potrudila enako, a so nekatere bolj prepričale. Vse pa povezuje milina, poudarjanje lepote pa tudi ljubkost in prijaznost.
Kar pa je tudi ena od značilnosti Marjance Jemec Božič, ki jo poznamo po ilustracijah Jurija Murija, Nane, male opice in Pika dinozavra. "Tudi če sem risala partizanske zgodbe, sem potem naredila veselega kuharja ali nekaj veselega zraven. Tiste žalosti nimam rada. Rada živim. Rada imam žive barve, žive ljudi, žive otroke," z nalezljivo hudomušnostjo pove iskriva Marjanca Jemec Božič, ki je pred kratkim praznovala 96 let.
Oddaja Podoba podobe, Domišljija – srž življenja, bo skozi zgodbe treh ilustratork, ki so zaznamovale in še zaznamujejo otroštvo mnogih, tako razkrila tudi zgodbo o neizmerni strasti in volji do življenja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje