V Muzeju narodne osvobodiva Maribor so lani namreč presegli obisk v letu 2019, predvsem na račun organiziranih skupin. "Šole in vrtci so očitno komaj čakali, da lahko spet obiščejo naše programe, kar nas veseli.”
Zato pa je nekoliko manjši kot prejšnje leto obisk posameznih obiskovalcev. Tudi ob posebnih priložnostih, kot sta Ta veseli dan kulture in kulturni praznik, jim jih ni uspelo privabiti več. V muzeju predvidevajo, da je to posledica ukrepov, ki jih je ob obisku treba izpolnjevati.
"Tisti, ki prihajajo v muzej, so navajeni teh ukrepov in z obiskovalci nismo imeli nobenih težav. Vendar pa, kot rečeno, s PCT-ukrepi vseeno izgubljamo obiskovalce. V tem času smo imeli tudi nekaj inšpekcijskih pregledov in z veseljem lahko poročam, da smo izpolnjevali vse zahteve," še pravi direktorica.
Nasploh so z lanskim obiskom glede na razmere v državi zaradi epidemije novega koronavirusa večinoma zadovoljni. Obiskovalci so se sprijaznili z ukrepi, ki jih je treba ob obisku upoštevati, kljub temu pa vsi upajo na čimprejšnjo normalizacijo razmer.
Z odprtimi vrati muzejev manj zanimanja za spletne dogodke
Z bolj dostopnimi muzeji so pozornost začeli izgubljati spletni dogodki, ki so bili ob začetku pandemije rešilna platforma. "Na Skupnosti muzejev Slovenije so me kolegi opozorili, da opažajo upadanje zanimanja za spletne dogodke, odkar so muzeji odprti in vsebine dostopne. Zdi se, da so se ljudje nasitili spletnih vsebin in si želijo stika z muzeji in galerijami," pove Aleksandra Berberih Slana, sicer predsednica omenjenega združenja.
"V letošnjem letu upamo, da se bo trend naraščanja obiska nadaljeval, za individualne starejše obiskovalce pa pripravljamo nove vsebine, za katere upamo, da jih bodo ponovno pritegnile v muzej," je dodala.
Tudi v Slovenskem narodnem gledališču (SNG) Maribor ostajajo optimistični. "Obisk SNG-ja Maribor je bil v letu 2021 manjši kot pred epidemijo novega koronavirusa, glede na razmere pa ga vseeno ocenjujemo kot zelo visokega, saj je bilo povpraševanje večinoma večje od ponudbe. Iz varnostnih razlogov je bila omejena kapaciteta dvoran in večina uprizoritev razprodanih," povedal predstavnik za odnose z javnostmi Alan Kavčič.
Spletnih dogodkov nikoli sprejeli za enakovreden nadomestek
Lastni prihodki gledališča so se v preteklem letu zmanjšali, hkrati jih je bilo izredno težko načrtovati. Za izvedeni program so se večinoma prepolovili. S spletnimi dogodki niso mogli nadomestiti izpada. "Spletni dogodki so vzbudili zanimanje v prvi fazi epidemije, ljubiteljice in ljubitelji gledališča pa jih v resnici nikoli niso vzeli za enakovreden nadomestek. V gledališču smo prepričani, da je čar uprizoritev in koncertov prav v neposrednosti interakcij med občinstvom in nastopajočimi, ki se v vsaki uprizoritvi zgodi nekoliko drugače," je še povedal Kavčič.
Podobno se zadovoljno v preteklo leto ozirajo v Narodnem domu Maribor. "Obiskovalci so se navadili, saj že drugo leto organiziramo dogodke pod zahtevanimi pogoji, tako da pri obisku naših prireditev nimamo težav. Obiskovalci vedo, da če želijo na naše prireditve, morajo izpolnjevati zahtevane pogoje. Na te jih opozarjamo v vseh obveščanjih in tudi pri nakupu vstopnic," pravi vodja odnosov z javnostmi Boris Črnič.
Pri njih je bil obisk spletnih dogodkov daleč nad pričakovanji, saj si je 30 dogodkov ogledalo okoli 250.000 spletnih obiskovalcev. "V novem letu si želimo čimprejšnjo normalizacijo razmer in da bi lahko organizirali prireditve brez omejitev."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje