V državnem registru je evidentiranih okoli 600 vojnih grobišč. Junija letos so tej evidenci dodali še eno območje, ki leži na vojaškem letališču v Cerkljah ob Krki, kjer so aprila gradbinci pri izkopavanju odkrili prvih devet človeških okostij. Zdaj, ko so to območje preiskali arheologi, so jih v štirih nekdanjih strelskih jarkih izkopali že 150. Koliko ostankov človeških trupel, očitno pobitih po drugi svetovni vojni, je še na tem območju, pa lahko samo ugibamo, saj podatkov o tem ni. Vprašanje pa je, ali bomo to tudi kdaj zvedeli, saj denarja za nadaljnja izkopavanja ni.
Luka Rozman, vodja arheoloških izkopavanj iz Arheološkega biroja Skupine Magelan, o dosedanjih odkritjih pravi: »Do zdaj zbrani dokazi, s tem mislim predvsem na predmete, ki so jih imele žrtve ob sebi, kažejo, da je bilo v evidentiranih štirih strelskih jarkih zvezanih in ubitih okoli 150 pripadnikov različnih enot NDH-ja, ki so se tod mimo v maju leta 1945 umikali na avstrijsko Koroško.«
Obilo najdenih predmetov priča o tem, da so bile žrtve verjetno pobite na hitro in na tem območju, saj je bilo povsod tudi veliko ostankov streliva. Arheologi bodo zdaj izkopavanje prenehali, čeprav so v vladni komisiji za prikrita grobišča prepričani, da bi morali ves teren presondirati in o tem obvestiti tudi naše južne sosede. Jože Dežman, vodja vladne komisije za prikrita grobišča opozarja: »Očitno gre za ta veliki kompleks pobijanja ob slovensko hrvaški meji s Krakovskim gozdom dol do Brežic in naprej gor do Ptuja. Ker gre očitno za hrvaške žrtve, je čas, da se tudi republika Hrvaška v skladu s podpisanim sporazumom opredeli, kaj hoče storiti s posmrtnimi ostanki, tako da ne bomo imeli Slovenci vseh teh mrtvih. Prepričan sem, da gre kljub vsemu za velik mednarodni problem.«
Izkopane posmrtne ostanke zdaj začasno hranijo na vojaškem letališču, kjer bodo opravili postopek identifikacije z ugotavljanjem starosti, spola in vzroka smrti teh žrtev. Posodobitev letališča, ki mora biti končana do konca novembra, pa se pospešeno nadaljuje. Na MORS-u zatrjujejo, da zaradi teh najdb obnova letališča ne bo ogrožena, saj po zdajšnjih načrtih nimajo namena posegati na ostala območja, kjer bi bili lahko še bila prikrita grobišča. Po mnenju Jožeta Dežmana sta v Cerkljah vsaj še dve skriti grobišči, saj naj bi bil za kruto pobijanje uporabljeni vsi strelski jarki na takratnem vojaškem letališču. Kje so bili ti, pa bi lahko izvedeli tudi s pomočjo posnetkov britanskih zračnih sil, ki so jih opravili v letih 1943 in 1944.
Za MMC Goran Rovan
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje