Mestna občina Ljubljana. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Mestna občina Ljubljana. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je postopek zoper ljubljansko mestno svetnico Nado Verbič, ki pripada županovi Listi Zorana Jankovića (LZJ), uvedla aprila 2024 na podlagi prijave, ki je vsebovala očitke o imenovanju določenih mestnih svetnikov na funkcije članov organov vodenja javnih podjetij v lasti Mestne občine Ljubljana (MOL), so na KPK-ju zapisali v sporočilu za javnost.

V postopku je Komisija proučila relevantno dokumentacijo Komisije za mandatna vprašanja volitve in imenovanja (KMVVI) in ugotovila, da je Nada Verbič na 10. seji KMVVI-ja decembra 2023 glasovala za sprejem sklepa o predlogu MOL-a, da se v svet javnega zavoda Lutkovno gledališče Ljubljana imenuje ona sama in še nekaj kandidatov. Pri tem pred glasovanjem ni prenehala delo ter o okoliščinah ni pisno obvestila ostalih članov KMVVI-ja in počakala na njihovo odločitev, s čimer se je znašla v nasprotju interesov.

KPK. Foto: BoBo
KPK. Foto: BoBo

Izpolnjena oba pogoja

Za obstoj nasprotja interesov sta bila izpolnjena oba pogoja: zasebni interes uradne osebe – v tem primeru članstvo v svetu javnega zavoda zaradi nepremoženjske in potencialne premoženjske koristi zanjo in okoliščine – glasovanje o samem sebi. Oboje, kot so zapisali na KPK-ju, kaže, da je zasebni interes vplival na nepristransko opravljanje javnih nalog uradne osebe.

S tem je svetnica kršila določbe Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), Komisija pa ji je v povezavi s to zadevo izrekla tudi globo in opomin.

Glasovanje zase

"Glasovanje zase je sicer ena najbolj tipičnih okoliščin, ki lahko ustvarijo nasprotje interesov. Čeprav je obravnavana oseba utemeljevala, da njena morebitna izločitev ne bi vplivala na izid glasovanja, saj so vsi preostali člani prav tako glasovali za omenjeni sklep, KPK poudarja, da mora biti uradna oseba v zvezi s svojo službo ali funkcijo pozorna na vsako nasprotje interesov in se mu je dolžna izogniti ne glede na to, ali vpliva na izid glasovanja ali ne," so še zapisali.

Na KPK-ju opozarjajo, da je dosledno izogibanje nastanku nasprotja interesov pogoj za dobro delovanje pravne države, zaupanje v demokratične institucije ter v transparentnost, enakopravnost in objektivnost odločanja v javnih zadevah in pri razpolaganju z javnimi sredstvi.