Sanacijska dela na Koroškem. Foto: MNVP
Sanacijska dela na Koroškem. Foto: MNVP

Na Koroškem pojasnjujejo, da imajo poleg težav s poplačilom gradbincev tudi veliko težav z zagotavljanjem kadra.

Na vse to so opozorili ob obisku ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka. Ta je obiskal Mežiško dolino in na Ravnah razpravljal s predstavniki občin o dolgoročnih rešitvah, ki bi zmanjšale ali povsem izničile posledice tako velikih povodenj.

Kot je za Radio Slovenija poročala Metka Pirc, je sestanek ministra potekal za zaprtimi vrati.

Predtem je Novak obiskal najbolj kritične dele v Črni in na Ravnah. Za ukrepe v sedmih koroških občinah je v naslednjih dveh letih predvidenih skupno več kot 83 milijonov evrov, posebej je izpostavil sodelovanje z gozdarji oziroma gozdno stroko, saj vidi veliko težavo tudi v tem.

"Na vodotokih se stvari premikajo v pravo smer, čaka pa nas še veliko dela. Glavni projekt, ki je stekel, je, da se pripravlja načrt hudourniškega dela na zgornjem toku Meže. Na tem delu je v preteklosti, kjer je bila ta povodenj, prineslo polno lesa," je pojasnil Novak.

Sorodna novica Županja Črne na Koroškem: "Vseskozi opozarjamo, da je dela treba izvajati hitreje"

Kakšno je stanje na terenu?

Samo med Črno in Mežico je novinarka Pirc med vožnjo na približno desetih kilometrih naštela devet velikih gradbišč. Ko se je pogovarjala s prebivalci, so ji povedali, da se zdaj res gradi. "Do zdaj se nismo počutili varne, ker smo se bali pritokov in visoke vode. Glede na to, da se je začelo delati, bomo le varnejši," je dejala ena izmed prebivalk Spodnjega Javorja v Črni.

V Črni in na Prevaljah pa svarijo, da so občine zaradi tako velikih finančnih zalogajev insolventne. "Največji problem je ta, da smo glede na višino škode dobili malo sredstev in imamo likvidnostni problem," je po prvih pogovorih z ministrom za Radio Slovenija povedala županja Črne Romana Lesjak. Novak je sicer obljubil, da jim bo država pomagala.

Z ministrstva so sporočili, da je bilo v občinah Črna na Koroškem, Mežica, Mislinja, Ravne na Koroškem, Slovenj Gradec, Prevalje in Dravograd v okviru izrednih ukrepov na prizadetih območjih v letošnjem letu zaključenih 244 delovišč, od tega največ, 74, v Črni na Koroškem, 59 v Slovenj Gradcu, 34 v Ravnah na Koroškem in 31 v Dravogradu.

Na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela končana na 1486 deloviščih.