Odkritje spominskega znamenja v Kuretnem pri Laškem. Foto: BoBo
Odkritje spominskega znamenja v Kuretnem pri Laškem. Foto: BoBo

Dogodka se je med drugim udeležil minister za obrambo Borut Sajovic, ki je poudaril pomen mednarodnega sodelovanja in skupnega ohranjanja zgodovinske dediščine. "Spomin na pogumne posameznike, ki so tvegali svoje življenje za svobodo, nas uči, da moramo tudi danes stati skupaj in si prizadevati za svet, kjer prevladujeta mir in človečnost," je dejal Sajovic.

Po njegovih besedah danes ne bi bilo pilotovih potomcev in naslednikov, če ga takrat ne bi rešili. Tisti, ki so ga rešili, so bili ljudje z velikim in dobrim srcem. V svojem govoru je po navedbah obrambnega ministrstva Sajovic poudaril pomen sodelovanja v zavezništvih ter aktualnost varnostnih vprašanj tudi danes.

Spomnil je tudi na vlogo Slovenske vojske, ki prevaža ponesrečene in organe za presaditve, gasi požare in s tem dokazuje, da ima vojska v miru poslanstvo, ki služi ljudem. "Naj živita odprto, dobro srce in uporni duh naših krajev. In naj živi prijateljstvo med Slovenijo in Avstralijo," je sklenil Sajovic.

Med povabljenimi sta bila tudi ministra Sajovic in Han. Foto: BoBo
Med povabljenimi sta bila tudi ministra Sajovic in Han. Foto: BoBo

Laški župan Marko Šantej je poudaril pomen ohranjanja zgodovinskega spomina ter prijateljskih vezi med Slovenijo in Avstralijo. Veleposlanik Avstralije v Sloveniji Ian Biggs pa je izrazil globoko spoštovanje do Slovencev, ki so z nesebično pomočjo rešili njegovega rojaka. Dodal je tudi, da nas tovrstni dogodki opominjajo, da so prijateljstvo, pogum in solidarnost vrednote, ki presegajo čas in meje. "Povezanost med Avstralijo in Slovenijo ima globoke korenine, in ponosni smo, da skupaj ohranjamo spomin na skupno zgodovino," je še dejal Biggs.

Domačini so ga ranjenega usmerili k partizanom

Barnaby B. Davies, poveljnik eskadrilje letal Mustang P51, je sodeloval v napadu na nemško vojaško kolono, pri čemer je bilo uničenih več sovražnikovih vozil. Po sestrelitvi mu je uspelo izskočiti iz letala, pri čemer so mu pomoč in zatočišče ponudili domačini, ki so ga ranjenega usmerili k partizanom. Sodeloval je v njihovih bojih do konca vojne in se pozneje vrnil v Avstralijo.

Slovesnosti sta se udeležila tudi gospodarski minister Matjaž Han in sin rešenega pilota, ki se je skupaj z družino poklonil spominu na dogodek, ki mu je za vedno zaznamoval družinsko zgodovino.

V sklopu dogodka so v Muzeju Laško odprli tudi razstavo, posvečeno zgodovinskemu dogodku in širšemu kontekstu sodelovanja med slovenskimi partizani in zavezniškimi silami v drugi svetovni vojni. Zgodba rešenega pilota, ki je v teh krajih našel varno zatočišče, ostaja izjemen simbol solidarnosti, poguma in mednarodnega povezovanja, so še zapisali na ministrstvu.