Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec je ta teden odstopil z mesta predsednika stranke, prav tako je izstopil iz nje. Sejo je nato tudi zapustil. Ob njem je odstopila tudi podpredsednica stranke Irena Majcen.
Erjavec je v izjavi novinarjem ob odhodu s seje spomnil na svoje besede ob odhodu s predsedniške funkcije na kongresu lani januarja, da bo član DeSUS, dokler bo živel.
Kritičen predvsem do poslanske skupine
"Vendar se je v tem času toliko stvari spremenilo, da po 15 letih, ko sem vodil to stranko, ugotavljam, da to danes ni več ista stranka, ni stranka, ki bi se zavzemala za neke vrednote, ampak gre za stranko posameznikov, ki imajo neke svoje parcialne interese," je dejal Erjavec. "Veste, da sem bil pozvan, naj se vrnem kot predsednik stranke DeSUS v lanskem letu po hudih peripetijah in nezadovoljstvu z nekdanjo predsednico. To nalogo sem prevzel predvsem zato, da bi stranko konsolidiral, da bi jo rešil. Vendar so zadnji dogodki pokazali, da je stranka tako razklana, da jo je nemogoče rešiti," je ocenil Erjavec. Pri tem je omenil razklanost v poslanski skupini in v občinskih organizacijah na terenu. Kritičen je bil predvsem do poslanske skupine. "Ni bilo tega poguma, da bi se štirje poslanci postavili za mano in javno povedali, da podpirajo svojega predsednika stranke za mandatarja," je spomnil Erjavec in dodal, da je bil njihov peti poslanec Robert Polnar iz stranke izključen, "ker ves čas žali stranko DeSUS".
Erjavec se je 'držal svoje zaveze'
Po Erjavčevih besedah je ključno predvsem vprašanje glede položaja DeSUS-a, ali je v vladi ali v opoziciji. Pri tem je Erjavec spomnil, da so organi stranke decembra lani soglasno sprejeli odločitev o odhodu iz koalicije, sklenili pa, da ministra iz njihovih vrst ostaneta v vladi, dokler predsednik vlade Janez Janša ocenjuje, da ju, oziroma predvsem zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja, zaradi spopadanja s koronsko krizo potrebuje. "Veste, da je predsednik vlade hitro poskrbel, da je minister za zdravje odstopil. Kljub temu da nimamo kmetijske krize, pa imamo v stranki še vedno ministra za kmetijstvo," je bil kritičen do Jožeta Podgorška. Ravno Podgoršek se omenja kot mogoči kandidat za novega predsednika DeSUS-a. Sam teh ugibanj še ni komentiral, je pa prišel na sejo sveta stranke. "Ko sem lani decembra postal predsednik DeSUS-a, so vsi pričakovali, da bom postal podpredsednik vlade," je omenil Erjavec. Ob tem pa je spomnil, da je že v volilni kampanji leta 2018 povedal, da njega v tej vladi ne bo. "Jaz se držim svoje zaveze. Kdo ni držal besede in kdo dela zaradi nekih parcialnih koristi, vprašajte predvsem poslance, ki zasedajo predvsem določene funkcije v DZ-ju," je dejal.
Z Erjavcem na čelu DeSUS 15 let parlamentarna stranka
Ob tem je omenil podpredsednika DZ-ja Branka Simonoviča in predsednika mandatno-volilne komisije Ivana Hršaka. "Seveda se s tem, ko je šla stranka v opozicijo, pričakuje tudi drugačen razrez in očitno je nekaterim več do funkcije kot pa do prihodnosti stranke DeSUS," je ocenil. Pojasnil je, da za odločitev glede njegovega odstopa ni bil ključen neuspeh konstruktivne nezaupnice, saj se je po njem trudil, kot je napovedal, da bi stranko konsolidiral. Vendar s takšno razklanostjo v poslanski skupini po njegovem mnenju ne gre. "Imajo občutek, da so poslani od Boga, da zastopajo interese v državnem zboru, pozabljajo pa na tisoče ur prostovoljcev, članov stranke DeSUS, ki so delali na terenu, da je imela stranka pet poslancev," je dejal. Ob tem je ocenil, da je DeSUS danes parlamentarna stranka predvsem zato, ker je on vodil volilno kampanjo. "Res je, da smo dosegli pet odstotkov, kar je bilo manj od pričakovanega, res pa je, da je bila leta 2005, ko sem prvič postal predsednik DeSUS-a, ta stranka že praktično odpisana, z mojim prihodom pa je v nadaljnjih 15 letih ostala parlamentarna stranka," je še dodal.
Najbolj replicirani komentarji sekcije Slovenija v preteklem tednu:
Dijaki, ogorčeni zaradi prejetih glob, napovedujejo nove proteste (16 odgovorov)
V sredo potrjenih 1019 okužb, raste število primerov angleške različice (14 odgovorov)
Policija kršilce ukrepov kaznuje tudi na podlagi fotografij. Kaj bo razkril nadzor IP-ja? (11 odgovorov)
Najbolje ocenjeni komentarji sekcije Slovenija v preteklem tednu:
Die Presse o "slovenskem pacientu" Janši, ki ga EU "res ne potrebuje" (274 priporočil)
Die Presse o "slovenskem pacientu" Janši, ki ga EU "res ne potrebuje" (269 priporočil)
Razprava o položaju medijev v Sloveniji: Ali gre Slovenija po poti Madžarske? (230 priporočil)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje