Premier Janez Janša je v torek poslal pismo voditeljem EU-ja, v katerem se je zavzel za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU-ja o finančnem okvirju za spopad z epidemijo. Tega po njegovem spodkopava dogovor o pogojevanju sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Pismo je v Sloveniji sprožilo ostre odzive.
Janša je v njem, med drugim naslovljenem na predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, zapisal, da je treba po celotni Evropski uniji spoštovati vladavino prava, a dodal, da "diskrecijskih mehanizmov, ki ne temeljijo na neodvisni presoji, ampak na politično motiviranih kriterijih, ne moremo imenovati 'vladavina prava'". Poudaril je tudi, da "Slovenija podpira brezpogojno spoštovanje vladavine prava v vseh primerih in brez dvojnih standardov".
Opozoril je, da danes številni mediji in nekatere politične skupne v Evropskem parlamentu odkrito grozijo z uporabo instrumenta, napačno poimenovanega "vladavina prava", da bi z večinskim glasovanjem disciplinirali posamezne države članice. V skoraj štiri strani dolgem pismu je omenil tudi, da smo bili leta 2014 v Sloveniji "priča ukradenim volitvam s pomočjo drastične zlorabe državnih ustanov", nobena od institucij EU-ja pa se takrat, je zapisal, ni odzvala niti z enim samim opozorilom.
Janša je s pismom podprl Madžarsko in Poljsko, ki sta zaradi sprejetja uredbe o pogojevanju evropskih sredstev z vladavino prava v ponedeljek na ravni veleposlanikov članic pri EU-ju blokirali ključna dela svežnja za spoprijemanje Evrope s pandemijo. Pozneje je premier na svoji Facebook strani pojasnil, da je pismo poskus klica k razumu. Veto, ki ga lahko legalno in legitimno vloži vsaka članica unije, v tem primeru pomeni najmanj zastoj pri okrevanju po pandemiji, v interesu Slovenije pa je, da do tega zastoja ali še česa resnejšega ne pride, je sporočil.
Tonin: To je mnenje premierja, ne vlade
Predsednik Evropskega sveta Michel je v četrtek na vprašanje, katere države se ne strinjajo s kompromisom glede pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava, odgovoril, da je prejel pisma treh držav, ki imajo zadržke s kompromisom, ki je trenutno na mizi. Pojasnil je, da sta poleg njega pismo prejeli tudi predsednica Evropske komisije Von der Leyenova in nemška kanclerka Angela Merkel. Močno si moramo prizadevati za rešitev, je še dodal. Predsednik Evropskega sveta je tako poleg pisem madžarskega in poljskega premierja očitno upošteval tudi pismo slovenskega premierja Janše, čeprav Slovenija dogovora ni blokirala, kar je v sredo izpostavil tudi izvršni podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis. Je pa pismo sprožilo odzive tudi domačih politikov, v opoziciji so zgroženi, iz koalicije se je med drugimi oglasil tudi obrambni minister Matej Tonin. Ta je tvitnil, da pismo predstavlja mnenje premierja, saj vlada o vsebini ni odločala. Začasni zastopnik koalicijske stranke DeSUS in minister za zdravje Tomaž Gantar je prav tako prek Twitterja sporočil, da Janševo pismo "zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili". Zahteval je resno razpravo. V koalicijski stranki SMC so zavrnili vsebino premierjevega pisma. Janševe trditve, da so bile volitve leta 2014, na katerih je slavila SMC, ukradene, pa so označili za nerazumljive.
V petek pogovor s kanclerko
Premier Janša je nato v petek zapisal, da je opravil dolge pogovore z nemško kanclerko in drugimi voditelji članic EU-ja v iskanju kompromisnih rešitev za dokončno potrditev 1824 milijard evrov vrednega svežnja za okrevanje po koronakrizi. Več o vsebini pogovorov ni razkril. "Petek že skoraj minil v usklajevanju ukrepov proti covidu-19, vmes pa dolgi pogovori s predsedujočo Svetu EU-ja Angelo Merkel in drugimi voditelji članic EU-ja v iskanju kompromisnih rešitev za uveljavitev sedemletnega proračuna EU-ja in sklada za okrevanje. Razmere kličejo k razumu," je tvitnil Janša. Neuradne informacije, da se bosta slovenski premier in nemška kanclerka slišala v petek po telefonu, so se pojavile že čez dan. Pogovor naj bi se zgodil na pobudo Nemčije kot trenutne predsedujoče Svetu EU-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje