Na Finančni upravi RS (Furs) so ta teden predlagali spremembo obdavčitve dohodkov iz naslova virtualnih valut, in sicer bi se davek plačal od unovčenega zneska virtualne valute v eno od valut oziroma od porabljenega zneska za nakup. Stopnjo davka bi določili pri desetih odstotkih.
"Poudarjamo, da ne bo šlo za obdavčitev dobička, temveč za obdavčitev zneska, ki ga bo fizična oseba, davčni rezident Slovenije, ob unovčenju virtualne valute prejela na svoj transakcijski račun oziroma bo kupila neko stvar," so sporočili iz finančne uprave. Ureditev obdavčitve kriptovalut predlagajo na način, da bi se sprejel nov zakon.
To bi zanje pomenilo veliko poenostavitev, saj Furs ne bi več preverjal ali ugotavljal, koliko vmesnih transakcij je imel zavezanec ter koliko kriptovalut je kupil in prodal.
To je preveč transakcij
Trenutno obstaja več kot 1000 različnih kriptovalut, med bolj znanimi sta bitcoin in ethereum. V skladu s sedanjo ureditvijo je davčna obravnava dohodka, doseženega iz poslovanja z virtualnimi valutami, odvisna od okoliščin posameznega primera. Načeloma pa za fizične osebe velja, da morajo davek od dobička iz kapitala, doseženega s prodajanjem virtualnih valut, plačati, če dohodke dosegajo v povezavi z opravljanjem dejavnosti, je zapisano na spletnih straneh Fursa. To je preveč transakcij (lahko jih je tudi več deset tisoč) in v današnjem, vse bolj digitalnem obdobju je treba uvajati enostavne obdavčitve, ki omogočajo enostavne davčne napovedi ter hitro in preprosto pobiranje davka, so prepričani na Fursu. O predlogu nove ureditve še dodajajo, da bo v primeru izgube zavezanec moral to dokazati, torej bo treba pregledati vse transakcije.
Po odzivu državljanov kmalu na mizi nov predlog
Kmalu zatem so na podlagi ogorčenja državljanov na Fursu pripravili nov predlog. Zdaj predlagajo, naj se obdavčitev začne pri doseženi meji 15.000 evrov unovčenega zneska virtualne valute oziroma od dobička, ustvarjenega s prodajo virtualnih valut. Predlog so dopolnili tudi z možnostjo obdavčitve na ta način ustvarjenega dobička. V tem primeru bi stopnja davka znašala 25 odstotkov. "Zavezanci bodo torej imeli na izbiro dve možnosti obdavčitve – glede na unovčeni znesek ali pa glede na ustvarjeni dobiček. Vsak se bo sam odločil, katero možnost bo izbral," so sporočili iz Fursa. Ob tem poudarjajo, da se ta predlog nanaša samo na fizične osebe, davčne rezidente Slovenije, ne pa tudi na pravne osebe. Izračun pokaže, da bi fizična oseba, ki je decembra 2018 kupila en bitcoin po ceni 3000 evrov in ga danes unovčila za 40.000 evrov, v prvem primeru plačala 4000 evrov davka, v drugem pa 9250 evrov. V zadnjih letih se je na področju virtualnih valut zgodil bliskovit napredek in s tem predlogom jim želi finančna uprava vsaj deloma slediti in tudi poenostaviti poslovanje. "Poleg tega želimo postati prva država v Evropi, ki se je odločila za tovrstni pristop," so še zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje