Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ-ju Mario Fafangel je v petek povedal, da bodo od nedelje vse odrejene karantene, ne le tiste izdane na mejah, trajale 10 in ne več 14 dni. Kljub 108 potrjenim okužbam v četrtek Fafangel pravi, da je dobro, da se v Sloveniji veliko testira in da "zadaj nimamo ledene gore" okuženih.
Medtem ko je vlada v četrtek sklenila, da se karantena po vstopu v Slovenijo iz držav, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav ali njihovih administrativnih enot, skrajša s 14 na 10 dni, pa bodo očitno karantene s takim časovnim obdobjem podeljevali tudi drugim.
Nov način življenja ... do odkritja cepiva
Fafangel je na novinarski konferenci opozoril, da je karantena enovit ukrep. "Ni razlike med tisto, ki jo dajejo policisti na meji, in to, ki jo priporočajo epidemiologi," zato bodo od nedelje priporočali desetdnevne karantene tudi za vse, ki so bili v tesnem stiku z okuženo osebo. Krajša karantena sicer po njegovih besedah pomeni nekoliko večje tveganje. V desetih dneh po kontaktu z okuženim namreč zboli velika večina tistih, ki sploh zbolijo. Po desetih dneh jih zboli sedem odstotkov, to je na podlagi števila odrejenih karanten v prejšnjih tednih manj kot 10 primerov na mesec oz. manj kot en primer na dan, je povedal. "Desetdnevna karantena je z varstva zdravja še vedno zagotovljena," je dodal. Vsi ukrepi, da preprečimo dodatne vnose okužbe v državo, so smiselni, najbolj pa so smiselni ukrepi, da se prepreči širjenje okužbe v državi, je dejal. Gre za nošenje mask, higieno rok, vzdrževanje fizične razdalje, uporabo mobilne aplikacije in nezdruževanje v večjih skupinah, je ponovil. Opozoril je, da mora to postati naš novi način življenja, vsaj do odkritja varnega in učinkovitega cepiva.
V četrtek 108 potrjenih okužb
Čeprav je bilo v četrtek potrjenih rekordnih 108 primerov okužb, pa Fafangel opozarja, da so to štirje odstotki vseh testiranih. "To je dobro, saj pomeni, da veliko testiramo in zadaj nimamo ledene gore". Po njegovih besedah je ključno, da se hitro in zadosti testira, saj tako ljudje ne širijo okužbe naprej. Če je bil v začetku povprečni čas od prvih simptomov do testa štiri dni, so ga doslej uspeli skrajšati na tri. Če bi ga dodatno skrajšali na dva dneva ali celo en dan, bi lahko epidemiologi polovili 60 odstotkov kontaktov okuženega. S tem se obdrži reprodukcijsko število pri ena in se epidemija več ne širi. V tem času so uspeli tudi reorganizirati epidemiološko službo, da lahko v enem dnevu ugotavljajo kontakte tudi 100 okuženih. Tako so okrepili vrste epidemiologov, prav tako so v prejšnjem tednu vzpostavili klicni center, v katerem dela 15 študentov medicine in epidemiološko "obdelajo" polovico primerov okužb. Ti študenti delajo pod nazorom specialista epidemiologa, nameravajo pa zaposliti še dodatne študente, prav tako računajo vzpostaviti še en klicni center, je povedal Fafangel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje