Na Instagramovi strani Delozlom so od novembra lani zbrali več izpovedi študentk in študentov, delavk in delavcev, ki so jim na trgu dela kršene pravice.
Po eni od njih je nadrejeni zahteval od delavca brez predhodnega dogovora z njim, da tri tedne dela od 9. do 23. ure, čeprav je imel delavec vmes zdravniški pregled. Delodajalec je zahteval, da pregled prestavi.
Do zdaj prejeli 190 pričevanj
Inštitut 8. marec, ki je v javnosti znan zlasti po kampanji #jaztudi, in projekt Delozlom, ki je aktiven na družbenem omrežju Instagram, sta se povezala v boju za delavske pravice. V peticiji, ki sta jo sprožila, na primer zahtevata okrepitev delovne inšpekcije in spremembo prekarnih zaposlitev v redna delovna razmerja.
Izpoved ene od honorarnih delavk pa govori o tem, da je izgubila delo, potem ko je po enem letu dela prosila za zvišanje honorarja. Na inštitutu v okviru kampanje #jaztudi še vedno zbirajo pričevanja žensk, ki so žrtve nasilnih moških.
Do zdaj so prejeli že 190 pričevanj. Dobrih 15 odstotkov vseh opisuje spolno nadlegovanje in nasilje, ki se je zgodilo na delovnem mestu.
Skupina moških ocenjevala natakarice
Veliko ogorčenja je vzbudila skupina približno 4000 moških na družbenem omrežju Facebook, ki so jo odkrili v nedeljo. Skupina je ocenjevala natakarice na fotografijah, posnetih skrivoma.
"Namen skupine je bil objavljati fotografije natakaric, ki jih gostje fotografirajo skrivaj, nato pa jih ocenjujejo in rangirajo glede na njihov videz. Čeprav je administrator v nedeljo skupino umaknil, se je pojavila nova skupina," je za MMC dejala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.
Po protestu inštituta je administrator stran za ocenjevanje umaknil z družbenega omrežja, a se je kmalu pojavila nova skupina. V tem primeru so ocenjevali tiste natakarice, ki so bile fotografirane s privoljenjem, je še povedala Kovačeva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje