Po treh tednih medijskega molka, kje je in kaj počne Kim Džong Un, je najprej radio poročal, da je vrhovni voditelj odprl novo tovarno umetnih gnojil v mestu Sunčonu, ki leži 50 kilometrov severno od prestolnice Pjongjang. Nato se je na naslovnici osrednjega časopisa Rodong Sinmun v sobotni izdaji pojavila obširna reportaža z odprtja, kjer na uvodni sliki Kim Džong Un slovesno reže rdeči trak in odpira tovarno gnojil. Okoli njega se je zbral celotni najožji državni vrh, tudi njegova sestra Kim Jo Džong, premier Kim Džae Rjong, Kimov namestnik v komisiji za državne zadeve Pak Pong Džu ...
Na naslednjih straneh Rodong Sinmuna je sledila še serija slik, uradna severnokorejska agencija KCNA pa je objavila obširno fotogalerijo, ki jo zdaj preučujejo analitiki za Severno Korejo.
"Prva zmaga v ofenzivi"
Tovarna fosfatnih gnojil v Sunčonu je eden izmed izpostavljenih industrijskih projektov v novi petletki. Graditi so jo začeli leta 2016 in prvi z gospodarstvom povezani obisk v letu 2020 je Kim Džong Un opravil ravno na gradbišču tovarne, ki jo je odprl 1. maja. "Prva zmaga v ofenzivi, da se naredi preboj pri uresničitvah odločitev na zgodovinskem petem plenarnem srečanju sedmega centralnega komiteja Delavske partije Koreje," je pomen odprtja zapisala uradna agencija KCNA.
V preteklih tednih so se po svetu razpasle govorice, da je Kim Džong Un zaradi operacije srca in ožilja v življenjski nevarnosti oz. da je celo že umrl. Tretji diktator iz rodbine Kim se je namreč nazadnje v javnosti pojavil 11. aprila na zasedanju politbiroja partije, dan zatem pa so še objavili nekaj svežih fotografij z obiska letalskega oporišča, kjer so potekale vaje v tistih dneh.
Izpustil praznik rojstva dedka Kim Il Sunga
Ker je Kim Džong Un 15. aprila izpustil praznik sonca oz. rojstni dan ustanovitelja Severne Koreje Kim Il Sunga, kar praznujejo s tremi prostimi dnevi in velja za osrednji praznik države, so se začela pojavljati ugibanja. Nato pa je spletni portal severnokorejskih beguncev in oporečnikov Daily NK objavil novico o operaciji na srcu in ožilju, ki pa naj se ne bi odvila po načrtu, zaradi česar je bil Kim Džong Un v smrtni nevarnosti. Sledili so še ameriški mediji, na čelu s CNN-om, ki so se sklicevali na obveščevalne vire, da govorice držijo.
Samo na dopustu v elitnem letovišču?
Začelo se je iskanje Kima in podrobno branje med vrsticami severnokorejskih državnih medijev, ki niso več objavljali fotografij in posnetkov vrhovnega voditelja, temveč samo nekaj njegovih pozdravnih pisem. Satelitski posnetki so pritrjevali govoricam, da se Kim Džong Un mudi v letoviškem mestu Vusan, kjer je izgrajen elitni kompleks za najožje družinsko vodstvo države.
Uradni Pjongjang je molčal, zato pa je v Seulu, prestolnici Južne Koreje, predsedniška administracija v Modri hiši nenehno poudarjala, da se nad 38. vzporednikom na Korejskem polotoku ne dogaja nič nenavadnega in da je Kim Džong Un živ in zdrav.
Trump in Bela hiša sta se vzdržala komentarja
Vrnitve Kim Džong Una v javno življenje se je na novinarski konferenci v Beli hiši dotaknil tudi predsednik ZDA. "Raje ne bi komentiral za zdaj. Bomo imeli kaj povedati ob primernem času," je bil dvoumen Donald Trump, ki je s Kimom izvedel dva zgodovinska državniška vrha. Le-ta nista prinesla jedrske razorožitve ali preboja pri umiritvi razmer na Korejskem polotoku, a vseeno sta ohranila stik z vljudnim naslavljanjem in redno izmenjavo pisem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje