Vlada je komparativista Matejo Komel Snoj in Mitjo Čandra za nadomestna člana kot predstavnika ustanovitelja imenovala za preostanek mandata, ki traja do oktobra 2023.

Po navedbah urada vlade za komuniciranje so predsednika Slavka Pregla in članico sveta Vesno Horžen razrešili zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri delu. Foto: BoBo
Po navedbah urada vlade za komuniciranje so predsednika Slavka Pregla in članico sveta Vesno Horžen razrešili zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri delu. Foto: BoBo

Dejstvo je, da mi je bila na svetu izglasovana zaupnica ter da sta dva člana sveta, ki nista glasovala za mojo razrešitev, zdaj sama razrešena. Imenovanje nadomestnih članov v tem kontekstu je povedno samo po sebi. Kaj si kdo obeta od razrešitev in imenovanj v svet JAK-a in morebiti od moje razrešitve ali nerazrešitve, pa se bo verjetno pokazalo kmalu.

Renata Zamida

Glede Pregla in Vesne Horžen so na ministrstvu za kulturo za STA zapisali: "Razrešena sta pri izvajanju svojih navodil ravnala pristransko in v nasprotju z načelom dobrega gospodarja, kar je razlog za odstavitev v skladu s 23. členom zakona o javnih agencijah."

Preglu očitali netransparentnost, nezakonito oddajo prostorov
Pregl je od ministra Vaska Simonitija maja prejel dopis, v katerem so razlogi za njegovo razrešitev navedeni na kar sedmih straneh. Kot je povedal za STA, je že lani jeseni postajalo jasno, da direktorica JAK-a Renata Zamida ni povšeči nekaterim krogom, ki bi za svoje delo želeli dobiti več javnega denarja, ona pa temu ni sledila. Treba je bilo najti poti, da se jo odpokliče.

Prva priložnost je bila, ker direktorica ni pravočasno sprejela strategije JAK-a za naslednje petletno obdobje in to je po zakonu razlog za odpoklic. Če bi jo ministrstvo odpoklicalo, bi moralo iz istega razloga odpoklicati več deset direktorjev institucij v državi. Prišlo je do pritiskov, naj jo odpokliče svet JAK-a. Ampak svet agencije je to na tajnem glasovanju zavrnil.

Naslednja priložnost se je ponudila, ko je moral svet v predpisanem roku potrditi poslovno in finančno poročilo agencije za leto 2019. Da seje ne bi bilo, so bili orkestrirano odsotni trije člani. A niso vedeli, da bo član sveta, sicer na dopustu, v skladu s poslovnikom na seji sodeloval po avdio povezavi. Potrebni sklepi so bili tako sprejeti. "Jaz naj bi to sejo vodil netransparentno. In tudi eno dopisno sejo sem zaključil, potem ko so za sklepe glasovali štirje člani (po poslovniku je to dovolj) in tako preostalim trem nisem omogočil, da povedo svoje mnenje," je zapisal Pregl.

Sorodna novica Vlada je razrešila predsednika in članico sveta Javne agencije za knjigo

Na tapeti je bila po njegovih besedah tudi domnevno nezakonita oddaja prostorov, ki jih je JAK imela odveč. Najemnik naj bi tam uredil knjigarno in kavarno. Ministrstvo je na JAK napotilo proračunskega inšpektorja, ki je v povezavi s tem v svojem sklepnem delu poročila napisal, da do posla ni prišlo, v povezavi s knjiženjem pa nepravilnosti niso bile ugotovljene. "Jaz bi moral v zvezi s tem (ne)poslom kot dober gospodar vseeno ugotoviti nezakonito delo direktorice," je zapisal Pregl. "Vsi ti očitki o moji krivdi in še kup drugih stvari je ovitih v množico pravniških floskul in mestoma osebnih žalitev."

Kot je še zapisal, prihaja (oziroma vsaj upa) kohezijski denar za nastop Slovenije na knjižnih sejmih v Bologni in Frankfurtu ter ni nujno, da bi direktorica pomagala pri delitvi tako, kot si želi kakšen lobi.

Pismo podpore direktorici JAK-a Renati Zamida je februarja letos podpisalo več kot 170 založnikov, avtorjev, prevajalcev in drugih akterjev s področja knjige. Foto: BoBo
Pismo podpore direktorici JAK-a Renati Zamida je februarja letos podpisalo več kot 170 založnikov, avtorjev, prevajalcev in drugih akterjev s področja knjige. Foto: BoBo
Sorodna novica "Dovolj imamo pritiskov na tiste, ki so sposobni spremeniti stvari na bolje"

Direktorica JAK-a Renata Zamida, kot je zapisala za STA, pri delu obeh razrešenih svetnikov sama ni zaznala nepravilnosti. "Kar je obema kot razloge za njuno razrešitev očitalo ministrstvo, pa sta, kolikor mi je znano, ustrezno in faktično demantirala, ne nazadnje tudi z dejstvom, da nepravilnosti ni odkril proračunski inšpektor, ki je marca in aprila letos opravljal nadzor na JAK-u na pobudo ministrstva za kulturo," je dodala.

Kot je še zapisala, je dejstvo, da je svet JAK-a že februarja na pobudo svetnice Gabriele Babnik glasoval o njeni razrešitvi, predsednik sveta Pregl pa jo je že pred tem vzel v bran pred ministrom in povedal, da razloga za njeno razrešitev ne vidi. Dejstvo je tudi, da je Mitja Čander predsedniku sveta sporočil, da sta z ministrom zaradi tega zelo slabe volje.

"Dejstvo je, da mi je bila na svetu izglasovana zaupnica ter da sta dva člana sveta, ki nista glasovala za mojo razrešitev, zdaj sama razrešena. Imenovanje nadomestnih članov v tem kontekstu je povedno samo po sebi. Kaj si kdo obeta od razrešitev in imenovanj v svet JAK-a in morebiti od moje razrešitve ali nerazrešitve, pa se bo verjetno pokazalo kmalu. Tudi seja sveta v novi konstelaciji je že sklicana," je sklenila Renata Zamida.

Mitja Čander je član sveta JAK-a tokrat že drugič; obakrat se je pridružil kot nadomestni član. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Mitja Čander je član sveta JAK-a tokrat že drugič; obakrat se je pridružil kot nadomestni član. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Sorodna novica Renata Zamida zanika očitke o nezakonitostih v delovanju JAK-a

Čander: Kot profesionalca me ljudje cenijo ne glede na njihovo politično opredeljenost
Direktor založbe Beletrina Čander je za STA poudaril, da je tokrat v svet JAK-a izbran drugič. Tudi prvič je nastopil kot nadomestni član, kot predstavnika ustanovitelja ga je imenovala vlada Mira Cerarja. Ko so ga k sodelovanju povabili tokrat, je seveda pristal. "Tokrat je čisto druga politična konstelacija. Enkrat sem bil imenovan pod levosredinsko vlado, tokrat pod desnosredinsko. Vsekakor pa ocenjujem, da so me obakrat povabili zaradi mojih strokovnih referenc. Ne nazadnje 25 let delujem na področju založništva," je povedal.

"Verjamem, da bom, tako kot sem v prvem mandatu, lahko tudi tokrat s svojim znanjem in izkušnjami pripomogel k dobrobiti agencije oziroma področja knjige v javnem interesu. Vsekakor pa zakon določa pristojnosti in odgovornosti vsakega člana sveta in v tem duhu bom deloval tudi tokrat," je dodal.

Kot je še povedal, se nikakor ne vidi kot političnega kandidata, saj je bil ne nazadnje prvič v svet JAK-a imenovan pod levosredinsko vlado, zdaj je imenovan pod desnosredinsko. "Verjamem, da me različni akterji, ne glede na njihovo politično barvo, cenijo kot profesionalca na svojem področju," je še povedal Čander.