Cepivo proti covidu-19, ki ga skupaj razvijata ameriško farmacevtsko podjetje Pfizer in nemško podjetje BioNTech, se je v tretji fazi kliničnih testiranj, ki še potekajo, izkazalo za več kot 90-odstotno učinkovito.
J. R., Al. Ma.
9. november 2020 ob 15.24
Zadnji poseg: 9. november 2020 ob 23.54 New York - MMC RTV SLO, Reuters, STA, Televizija Slovenija
"Prvi rezultati tretje faze testiranja cepiva proti covidu-19 kažejo, da cepivo lahko prepreči to bolezen," je sporočil izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla in ugotovitve označil za pomemben korak bližje nujnemu preboju, ki bi pomagal končati svetovno zdravstveno krizo.
Prostovoljci so prejeli dva odmerka cepiva v razmiku treh tednov. Zaščito pred boleznijo so prostovoljci razvili sedem dni po prejetju drugega odmerka cepiva in 28 dni po prvem. V tretji fazi kliničnega preizkušanja cepiva je sodelovalo več kot 43.500 ljudi.
Gre za prvo cepivo v svetovnem merilu, ki se je očitno izkazalo za učinkovito. Podjetji trdita, da resnih varnostnih pomislekov na podlagi testiranj ni. Podatkov sicer še niso pregledali strokovnjaki, prav tako še niso bili objavljeni v medicinski reviji. Pfizer je sporočil, da bodo to storili, ko bodo imeli rezultate celotnega testiranja.
Prošnja za odobritev še pred koncem novembra
Pfizer in BioNTech sta napovedala, da bosta pri ameriški agenciji za zdravila in hrano (FDA) še pred koncem meseca zaprosila za odobritev uporabe cepiva v nujnih primerih.
Več kot 90-odstotna učinkovitost je sicer veliko višja od 50-odstotne, kolikor FDA zahteva za odobritev. Cepivo naj bi odobrili za starostno skupino od 16 do 85 let. Pred prošnjo za odobritev morajo zbrati še podatke o zdravstvenem stanju vseh prostovoljcev, kar naj bi storili do konca novembra.
Večino sveta je v zadnjem času zajel drugi val pandemije covida-19. V več državah dosegajo nove rekorde v številu okužb z novim koronavirusom, posledično je nujnih tudi več hospitalizacij in smrtnih žrtev bolnikov s covidom-19.
Nemški minister: "Če je res, bi lahko s cepivom dosegli spremembo"
Nemški zdravstveni minister Jens Spahn je navedbe označil za opogumljajoče. "Če se navedbe izkažejo za resnične, je to zelo dober signal, saj kaže na to, da bi s tem cepivom lahko dosegli spremembo," je v prvem odzivu dejal Spahn.
Oglasil se je tudi ameriški predsednik v odhajanju Donald Trump, ki je na Twitterju z velikimi tiskanimi črkami zapisal: "Delniški trgi visoko navzgor, cepivo prihaja kmalu. Poročila o 90-odstotni učinkovitosti. Kako dobre novice!"
Pfizer in BioNTech imata z ameriško vlado sklenjeno 1,95 milijarde dolarjev vredno pogodbo, da bosta ZDA zagotovila 100 milijonov odmerkov cepiva, začenši z letošnjim letom. Sporazume o dobavi so podpisali tudi z Evropsko unijo, Združenim kraljestvom, Kanado in Japonsko.
Evropska unija je tik pred podpisom pogodbe za nakup 300 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, je danes tvitnila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Cepivo začeli proizvajati še pred dokazano učinkovitostjo
Da bi prihranili čas proizvodnje, so cepivo začeli proizvajati, še preden se je izkazalo za učinkovito, poroča Reuters. Letos bi podjetji lahko priskrbeli do 50 milijonov odmerkov cepiva, prihodnje leto pa do 1,3 milijarde odmerkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje