SI-CERT je v preteklem letu naštel 2775 prijavljenih incidentov, so sporočili iz tega centra. Kot so pojasnili, se za to številko "skrivajo okužbe z virusi, phishing napadi, lažne spletne trgovine, ljubezenske, poslovne in investicijske prevare, izsiljevanje ...".
Po njihovih besedah gre za pogosto spregledane zgodbe posameznikov in podjetij, ki so se znašli na drugi strani. V nekaterih primerih imajo zgodbe srečen konec, saj uporabniki pravočasno prepoznajo poskus prevare ali vdora in se zaščitijo pred finančnim oškodovanjem oz. je to zanemarljivo.
"Včasih pa lahko imajo spletne prevare precej katastrofalne posledice, od izgube življenjskih prihrankov in finančnih dolgov, do psiholoških pritiskov in osebnih stisk, iz katerih se posamezniki le stežka izkopljejo," so navedli. Prav nesrečne zgodbe žrtev so osrednja nit nove spletne videoserije.
Resnične zgodbe s hudimi posledicami
Serija v štirih delih nosi naslov Klik, "saj nas od uspešne prevare ali vdora pogosto loči le en sam klik". Klik se osredotoča na človeški vidik in predstavlja zgodbe žrtev, ki so svojo izkušnjo posredovale na SI-CERT. V vsaki epizodi bodo predstavljeni novi liki in njihove zgodbe, ki so jih za zaslon prilagodili skupaj z zavodom Rusaalka.
"Upamo, da se bodo gledalci ob gledanju serije zamislili in bili v prihodnje previdnejši na spletu," je poudarila strokovna sodelavka na nacionalnem programu ozaveščanja Varni na internetu Maruša Maligoj.
Za zagotavljanje večje ozaveščenosti o informacijski varnosti so sicer na SI-CERT pred mesecem dni lansirali brezplačni spletni tečaj Varni v pisarni.
Video: Prva epizoda, Posel kariere
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje