Iz meseca v mesec imamo višjo rast cen življenjskih potrebščin. Tako rekoč le mobilna telefonija se je pocenila. Tekoča goriva so se v enem letu podražila za 50 odstotkov, bencin in dizel za dobrih 40, elektrika za 30, zemeljski in mestni plin za skoraj 60 odstotkov, hrana pa za 13 odstotkov.
Rast cen pa se vsaj na mesečni ravni umirja. Glavni analitik na Gospodarski zbornici Slovenije Bojan Ivanc je za Radio Slovenija dejal: "Pri mesečni enoodstotni inflaciji bi poudaril, da se je upočasnila rast cen hrane in brezalkoholnih pijač – zgolj za 0,2 odstotka. To je bilo najpočasnejše naraščanje v zadnjega pol leta. Omenil bi tudi umirjena gibanja v kategoriji oblačila in obutev, kjer so cene zaradi poletnih razprodaj močno upadle."
Je pa velik poskok cen počitniških paketov. V evrskem območju se namreč povečuje ne samo splošna, temveč tudi jedrna inflacija, ki ne vključuje cen energentov, hrane, alkohola in tobaka.
Vladni ukrepi za omilitev draginje bodo začeli veljati septembra. Takrat premier Robert Golob napoveduje umiritev rasti inflacije. Golob je dejal: "Mogoče nam uspe v avgustu, ampak cilj je september. Cilj, na katerega računamo – in jaz ga ne skrivam – je, da bi inflacijo ohranili na desetih odstotkih ali nižje. Čas bo pokazal, pustimo se presenetiti."
Zveza svobodnih sindikatov vlado poziva k zvišanju minimalne plače za več kot osem odstotkov. Vlada bo o tem govorila jeseni, nato pa naj bi minister za delo po posvetovanju s socialnimi partnerji v čim krajšem času določil novo višino minimalne plače.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje