Ministrstvo za zdravje svoje raziskave še ni izvedlo, vse zdravstvene ustanove pri nas namreč pristojnim ne poročajo o zapletih in napakah. Kmalu bo drugače, napake bodo morale prijaviti in bolnikom pojasniti. Zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu so pretresali poslanci, tu je nekaj novosti, ki jih prinaša:
- Zaposleni v zdravstvu mora o zapletu pri zdravljenju bolnika takoj poročati pooblaščencu za varnost v ustanovi, pooblaščenca bodo imeli tudi zasebniki. Ta bo preveril tudi anonimne prijave.
- Okoliščine zapleta pri zdravljenju morajo v sedmih dneh razkriti in pojasniti bolniku ali njegovemu pooblaščencu.
- V 45 dneh bodo morali pripraviti analizo vzrokov za zaplet in načrt preventivnih ukrepov ter s tem seznaniti Agencijo za kakovost in nato spremljati izvedbo ukrepov.
- Zdravstvena ustanova bo vodila evidenco zapletov pri zdravljenju. Podatki o bolniku in vpletenih zdravstvenih delavcih ne bodo javni.
- Za kršitev zakona so za posameznike in pravne osebe predvidene kazni od 100 do 5000 evrov.
Zdravniška zbornica in združenja bolnikov se strinjajo, da je zakon o kakovosti v zdravstvu potreben, a rešitve vsakdo vidi drugače. "Kar nas skrbi, je, da rešitve, ki jih zakon prinaša, ne bodo spodbudile razvoja kulture kakovosti in varnosti. Torej okolja, v katerem se bomo o varnostnih zapletih lahko odprto pogovarjali z namenom, da jih v prihodnje preprečimo," meni predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović.
"Ta zakon v nobenem primeru ne pomeni nabijanja zdravstvenih delavcev na sramotilni steber, kot so nekateri rekli. Pomeni pravzaprav tudi zaščito zdravstvenih delavcev pred neupravičenimi napadi, ki so jim tudi neupravičeno izpostavljeni," pa meni Franci Gerbec, podpredsednik Zveze organizacij pacientov Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje