
"Mislim, da gre vse zelo dobro," je Trump v četrtek po napovedi carin dejal novinarjem.
Trump je v pogovoru z novinarji dejal, da bi bil pripravljen na pogajanja o carinah, a le pod pogojem, da ZDA v zameno dobijo "nekaj dobrega". Kot primer je navedel ameriški prevzem družbenega omrežja TikTok, ki je v lasti kitajskega podjetja ByteDance, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Predsednik ZDA je v preteklosti že omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo platforme ameriškemu kupcu. "S TikTokom imamo razmere, v katerih bo Kitajska verjetno rekla: 'Odobrili bomo posel, toda ali boste kaj storili glede carin?'" je povedal novinarjem.
Prepričan je, da so ZDA s carinami dobile "veliko moč" za pogajanja. "Prevzeli smo vajeti v svoje roke. Če bi nekatere od teh držav (...) prosili, naj nam naredijo uslugo, bi rekle ne. Zdaj pa bodo za nas naredile vse," je dodal. Pričakuje tudi, da bodo številna podjetja po uvedbi carin preselila proizvodnjo v ZDA.
Medtem ko Trump trdi, da bodo carine koristne v pogajanjih, pa njegovi tesni sodelavci pogajanja zanikajo. Minister za trgovino Howard Lutnick je za CNN dejal, da "predsednik ne bo naredil koraka nazaj", Trumpov svetovalec za trgovino Peter Navarro pa je dejal, da "to niso pogajanja".
Trump je prav tako vztrajal, da bodo delnice in ameriško gospodarstvo doživeli razcvet, čeprav so se trgi zaradi njegovih carin znašli na udaru. "To je pričakovano," je dejal o odzivu trga. "Pacient je bil zelo bolan. Gospodarstvo je imelo veliko težav. Šlo je skozi operacijo. Gospodarstvo bo v razcvetu. Neverjetno bo," je še dodal.
Medtem ko so starejši Američani prestrašeni zaradi izgub na varčevalnih pokojninskih računih, povezanih s trgom, je podpredsednik J. D. Vance dejal: "Dobro se počutimo." Dodal je, da je mislil, da bo na trgih še hujše, saj da je to "velika tranzicija".
Trump je v sredo napovedal uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric, na uvoz iz približno 60 držav, za katere njegova administracija pravi, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, pa še višje.
Za uvoz iz EU-ja bodo veljale 20-odstotne carine, za Združeno kraljestvo pa 10-odstotne. Carine bodo začele veljati v soboto oziroma v sredo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje