A nič več ne bo tako – razkrivamo vam trike, s katerimi boste poskrbeli, do bo tudi tek v slabem vremenu odličen trening, v katerem boste uživali.

Naj vas slabo vreme ne odvrne od teka v naravi. Preverite, katere trike morate upoštevati za odličen tekaški trening. Foto: Hervis
Naj vas slabo vreme ne odvrne od teka v naravi. Preverite, katere trike morate upoštevati za odličen tekaški trening. Foto: Hervis

1. Kam se odpraviti na tek v slabem vremenu?

Najprej se morate odločiti, kam se sploh odpraviti na tek v slabem vremenu. Svetujemo, da izberete ustaljene poti, ki jih že dobro poznate. Tako se boste izognili morebitnim presenečenjem med vadbo, vendar pa morate kljub temu ostati pozorni in teči posebej previdno.

Tek po cesti ali pločniku: ceste in pločniki so v primeru dežja precej spolzki, zato tecite posebej previdno. Zdrse lahko tekaški čevlji sicer preprečijo, a vseeno hitrost teka raje prilagodite. Če tečete ob prometni cesti, nosite odsevna oblačila

Tek v naravi: v slabem vremenu je tek v naravi precej nevaren. Spolzko blato, kamni, veje … Vse to lahko ovira vašo vadbo in vas spravi v nevarnost. Tecite posebej previdno in dobro opazujte okolico.

Tek na atletski stezi: vse več krajev ima steze, namenjene atletskim disciplinam. Te so tudi v slabših pogojih manj spolzke kot druge površine, zato je tek na njih v slabem vremenu veliko varnejši.

2. Ne pretiravajte z oblačili

Ob slabem vremenu morda pomislite, da bi se bilo smiselno obleči v več plasteh. A če boste na sebi imeli preveč oblačil, bo tek neudoben in premikanje oteženo. Oblecite lahka oblačila, v katerih se počutite dobro in se z lahkoto gibate. Za konec pa izberite kvalitetne vetrovke, ki vas bodo ščitile pred vremenskimi razmerami. Vaša tekaška jakna naj bo odporna na veter in dež.

Preberite več o tekaških jaknah >

Če se na tek odpravljate zvečer ali ob prometnih poteh, je pomembno tudi to, da poskrbite za svojo vidljivost. Oblecite odsevna oblačila, ki bodo drugim omogočala, da vas opazijo tudi v dežju, megli ali drugih slabših pogojih.

3. Izogibajte se bombažnim oblačilom

Poleg količine je pomembna tudi vrsta oblačil, ki jih nosite. Bombaž vpija vodo, zaradi česar bo vaš tek v primeru dežja izjemno neprijeten in težek. Mokra tkanina se bo zlepila na vašo kožo, zaradi česar vas bo prej zazeblo, samo gibanje pa bo v takšnem primeru ovirano. Naj bodo torej vaša tekaška jakna in drugi kosi tekaških oblačil iz materialov, ki so primerni za tek v dežju in se ne zlepijo na kožo.

Poleg ogrevanja boste s tekaško opremo, kot so tekaški čevlji in tekaška jakna, pripravljeni na tek v slabšem vremenu. Foto: Hervis
Poleg ogrevanja boste s tekaško opremo, kot so tekaški čevlji in tekaška jakna, pripravljeni na tek v slabšem vremenu. Foto: Hervis

4. Kapa s ščitnikom vas bo rešila iz težav

Je sploh še kaj bolj zoprnega kot dežne kaplje na obrazu med tekom? Čeprav morda menite, da se kape s ščitnikom uporabljajo samo za zaščito pred soncem, naj vam povemo, da se motite. Kapa ščiti vaš obraz tudi pred dežjem, snegom in vetrom. Sama kapa vas sicer ne bo zaščitila pred mokro glavo, bo pa vseeno preprečila moteče dežne kaplje na obrazu – sploh v očeh.

5. Pomembne so tudi nogavice

Vetrovke in kape zaščitijo zgornji del telesa, kaj pa noge? Za začetek je pomembno, da si obujete kakovostne nogavice. Pravi tekači vemo, kako veliko razliko pri teku lahko naredijo dobre nogavice, ki stopalu omogočijo, da diha, in ga hkrati zaščitijo pred težjimi vremenskimi pogoji.

Tudi tukaj odsvetujemo izbiro bombažnih nogavic. Te so sicer dobra izbira za običajen tek, a če se zmočijo zaradi dežja, je tek neprijeten in lahko pride celo do žuljev. S seboj imejte tudi rezervne nogavice, ki si jih po potrebi preobujte.

6. Dobri tekaški čevlji so ključni za uspeh

Najpomembnejši del opreme pri teku so nedvomno tekaški čevlji. Pomembno je, da so ti primerni za podlago, na kateri tečete. Kakovostni tekaški čevlji stabilizirajo stopalo in preprečijo zdrse tudi v težjih vremenskih pogojih.

Če boste pri tekaškem treningu na prostem več časa izpostavljeni slabšim vremenskim razmeram, je priporočljivo, da izbirate nepremočljivo obutev. Tako bodo vaša stopala ostala suha, s čimer se izognete neudobni vadbi, mrazu in žuljem.

V primeru, ko tek začnete in končate doma in ko se odpravite na krajšo športno aktivnost (do 1.5 ure) ne potrebujete nepremočljive obutve. To priporočamo ob daljši izpostavljenosti na prostem ali pri hoji, pohodništvu, ko ima korak nižjo frekvenco. Tudi pri teku z nepremočljivo obutvijo pride do situacij, ko voda vstopa v čevelj na »vhodu« tekaškega čevlja pri gležnju. Vendar bo takšna obutev, četudi mokra, ostala toplejša in manj občutljiva na veter.

7. Vazelin je vaš prijatelj

Poznate tisti zoprn občutek, ko imate mokro kožo in zaradi premikanja pride do razdraženosti in rdečice? Težave s kožo se pojavljajo predvsem na območjih, kjer kožo drgnemo, denimo pod pazduhami. Pred tekom vsa taka območja namažite z vazelinom, da preprečite pekoče drgnjenje.

Ne pozabite uživati

Bistvo teka je, da v njem uživate in se sprostite. Če vam že sama misel na tek v slabem vremenu predstavlja stres, se nima smisla siliti. Če pa se vseeno odločite, da boste teku v slabem vremenu dali priložnost, poskrbite, da boste v njem uživali. Tudi če se malo zmočite, ne delajte panike, temveč se prepustite vremenskim razmeram. Ko pridete domov, se samo ne pozabite posušiti.

Kam po opremo za tek?

Vsa oprema, ki jo potrebujete za tek, kot so tekaški čevlji, tekaške vetrovke in drugi izdelki, vas čaka v Hervisu. V spletni trgovini Hervis preverite vso ponudbo kakovostne tekaške opreme, v primeru vprašanj ali dvomov pa obiščite najbližjo Hervisovo poslovalnico, kjer vam bodo naši strokovnjaki z veseljem svetovali pri izbiri.