V obdobju, ko lahko po celotni Evropi spremljamo visoke podražitve energije, so rešitve za racionalnejše ogrevanje in gretje vode še bolj iskane kot običajno. A tudi sicer povpraševanje po teh rešitvah spodbujata krepitev okoljske ozaveščenosti in evropska zakonodaja, ki predpisuje, da morajo biti v državah članicah Evropske unije vse nove zgradbe skoraj ničenergijske (Nearly Zero Energy Building, nZEB).
V hišah in drugih zgradbah ta cilj najpreprosteje dosežemo z vgradnjo toplotnih črpalk LG. LG-jeve toplotne črpalke zrak-voda so namreč celovita rešitev za ogrevanje, hlajenje in oskrbo s toplo vodo, ki kar 75 odstotkov potrebne energije za svoje delovanje pridobijo iz brezplačnega in obnovljivega vira (zraka) ter le 25 odstotkov iz električne energije.
Primerne za novogradnje in adaptacije obstoječih stavb
LG-jeve toplotne črpalke iz linije Therma V so primerne tako za sodobne novogradnje kot tudi za adaptacije obstoječih stavb. Opravljajo isto nalogo, kot recimo grelnik na plin ali kurilno olje, a mnogo bolj energetsko in stroškovno učinkovito. Najpogosteje se uporabljajo v kombinaciji s talnim gretjem, a so primerne tudi za radiatorsko ogrevanje in za pripravo tople vode – in to celo do zunanje temperature -25 °C.
Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega ogrevanja na plin ali kurilno olje s toplotnimi črpalkami zrak-voda občutno zmanjšamo izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporabljamo obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka. Prav tako za razliko od ogrevanja na plin ne potrebujemo dragega plinskega priključka in dimnika, kar pomembno zmanjša stroške namestitve v hiši ali stanovanju.
Do 60 odstotkov nižji stroški ogrevanja
Toplotne črpalke so v primerjavi z ogrevanjem na plin od štiri- do petkrat bolj učinkovite, saj lahko z 1 kilovatom električne energije pridobijo približno 4,5 kilovate toplotne energije. S tem je mogoče v povprečju stroške ogrevanja znižati za približno 20 odstotkov glede na klasične plinske grelnike in celo za 60 odstotkov v primerjavi z grelniki na kurilno olje. Velike prihranke potrjuje tudi energetski razred A+++.
Na LG-jevo zavezanost varovanju okolja kaže še uporaba hladilnega plina R32, ki je skladen s strogimi evropskimi pravili ter predstavlja bolj ekološko alternativo še vedno razširjenemu plinu R410a. Potencial globalnega segrevanja (GWP) pri plinu R32 je 675, kar je celo 70 odstotkov manj kot pri plinu R410a.
Enostavna namestitev in upravljanje
LG-jeve toplotne črpalke je mogoče enostavno namestiti v nove zgradbe ali jih povezati z obstoječimi radiatorji in sistemi za talno gretje. Hkrati postanejo del LG-jevega pametnega doma, v katerem so vse hišne naprave povezane prek brezplačne aplikacije ThinkQ za upravljanje in nadzor LG-jevih pametnih naprav od koderkoli. Tako lahko recimo nastavite želeno temperaturo že v službi in se po zaključku delovnega časa vrnete v topel in prijeten dom.
»Dve tretjini Slovencev bivata v eno- ali dvostanovanjskih stavbah, ki so bile večinoma zgrajene v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja. V teh stavbah, ki so pogosto energetsko zelo potratne, se lahko za ogrevanje, hlajenje in toplo vodo porabi tudi do 70 odstotkov celotne porabe energije. Z vgradnjo toplotne črpalke LG Therma V lahko uporabniki na enostaven način zmanjšajo porabo energije tudi za do 60 odstotkov ter tako pripravijo svojo hišo ali stanovanje na bolj okolju prijazno prihodnost,« je povedal Luka Simončič, vodja prodaje LG-jevih izdelkov in rešitev za ogrevanje in klimatizacijo v Sloveniji.
Subvencije Eko sklada
Za namestitev toplotne črpalke je mogoče pridobiti tudi subvencijo Eko sklada. Pri samostojnih naložbah ta znaša od 20 do 50 odstotkov vrednosti naložbe (do največ 1000 oziroma 3200 evrov), pri skupnih naložbah v večstanovanjskih stavbah pa 25 odstotkov priznanih stroškov naložbe. Hkrati so na voljo tudi krediti po subvencionirani obrestni meri.