Pričanja so naslednja:
"V Ljubljani sem našla precej golobov, ki so imeli okrog nog vrvico. Ko sva s kolegico reševali te golobe, in sicer sva morali s škarjami odrezati to vrvico, sva opazili, da je narejen celo vozel. Ko sva tega goloba pač rešili, so odpadli prstki in je ostal štucelj."
"Neka gospa mi je povedala, da je skoraj padla v nezavest, ko je pred njo nekdo živemu golobu glavo obrnil in ga na ta način ubil ter povedal, da to ni nič in da se to dela. Enega goloba sem videla mrtvega bingljati izza pasu nekega brezdomca, ki ga je očitno ubil, da ga bo pojedel, kot to delajo lovci z racami. Nekdo je lovil na mali košček kruha s trnkom in nastavljal golobčkom. Povedali so mi, kako so živel golobe stiskali v stiskalnici in kako so 100 golobov posamezno zavezali za obe nogici ter nato še vseh 100 skupaj, da bi se sami med seboj raztrgali. Nek gospod mi je ob sedmih zjutraj na Kongresnem trgu povedal, da so ponoči tu lovili golobe v mreže in jih pobijali. Zato je bil cel park popolnoma bel od perja, ker delavci še niso počistili. To sem videla."
"Golobe, ki so imeli zvezane tačke, smo našli po različnih koncih Ljubljane. Tačke so bile zvezane ali z najlonom oz. laksom ali pa s sukancem, se pravi nitko za šivati. Bili so vozli gor, jaz sem jih sicer probala reševati, rezati zadeve s škarjicami, ampak dostikrat enostavno ni šlo, ker je bilo preveč zažrto v nogico."
Ljubljanski golobi ne prenašajo bolezni
Na poziv se je nemudoma odzval Milan Pogačnik, predstojnik Inštituta za patologijo, sodno in upravno veterinarstvo. Strokovno mnenje Inštituta je bilo podano izjemno hitro – v povzetku pa je bilo poudarjeno, da ljubljanski golobi ne prenašajo bolezni na človeka.
Na pobudo predstojnika Pogačnika je novinarka Tednika Mojca Vočko vse dokazne posnetke predala Veterinarski fakulteti v Ljubljani – tudi v pedagoške namene.
"V pregled smo prejeli fotografije in videoposnetke poškodovanih golobov s področja Ljubljane. Ugotovili smo tri vrste poškodb: prvič so bile to strelne rane, povzročene z zračno puško, drugo so bile to poškodbe, ki so nastale s fizično silo in tretje so bile poškodbe, ki so povzročile odmiranje prstov zaradi zavezovanja. Gre nedvomno za poškodbe, ki povzročajo trpljenje in bolečine živalim, in mislim, da bi morali to preprečiti. Menim, da bi bilo mogoče to omejiti s poostrenim nadzorom na izpostavljenih mestih, potem z odlovom poškodovanih, predvsem pa z odtranjevanjem teh povez z nog," je povedal Pogačnik.
Za takšno mučenje zaporna kazen do enega leta
Posnetke mučenih, pohabljenih golobov, ki so jih dokazno snemali v Ljubljani, so poslali različnim državnim organom.
"Glede na zbrane fotografije je razbrati, da gre za mučenje živali po kazenskem zakoniku, in sicer je iz fotografij jasno razvidno, da so imeli golobi prevezane tačke, poleg tega so bile določene ptice tudi prestreljene ali obstreljene z orožjem. Pri pregledu posredovanih posnetkov pa smo videli, da gre za trajno pohabljenje živali. Gre za kaznivo dejanje po drugem odstavku kazenskega zakonika, pri čemer je zagrožena kazen do enega leta zapora," je povedala kriminalistična inšpektorica Urša Belaj.
Vida Čadonič Špelič, generalna direktorica Vetrinarske uprave Slovenije, pa je povedala, da je takrat, ko je videla te slike, "ostala brez besed". "Zame je to tako gnusno dejanje, da ga ne znam opisati z besedami. Dejansko je razvidno iz slik, da gre za mučenje živali. Ko govorimo o mučenju živali, govorimo o kaznivem dejanju. Tako da jaz upam, da bomo skupaj s policijo odkrili te storilce in da bo pozneje sodišče te storilce v poduk vsem drugim, ki jim kaj takega pride na pamet, da jih bo kaznovalo," je dodala.
Opaženi vedno bolj nenavadni primeri kriminala nad naravo
Damijan Denac iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic je prepričan, da gre za sistematično početje, da je te vrvice zavezal človek in si živali po naravni poti tega niso mogle zavezati same. "Zadnje čase opažamo vse bolj nenavadne primere krivolova in kriminala nad naravo," je povedal.
"Tukaj se vidijo objestna dejanja, ki jih je storil človek. In takšnim živalim seveda moramo na ustrezen način pomagati. Nekateri ljudje jih lovijo z zankami na zategi, predvsem so to tanke vrvice, ki se izjemno hitro zarinejo v njihovo mehko tkivo. V letu 2010 smo jih oskrbeli 72. 40 živali pa je bilo poškodovanih, med njimi so taki, ki so poškodovani zaradi zategovanja vrvic, lovljenja z zanko, poškodbe prstov, strelne rane v področje peruti, oči, glavo ali prsni koš," je pojasnil Zlatko Golob iz Zatočišča za prostoživeče živalske vrste.
Golobi - ptice ljubezni ali podgane?
Alenka Dovč z Inštituta za varstvo perutnine je prav tako poudarila, da so posnetki šokantni in da "golobe večina ljudi imenuje ptice ljubezni, nekateri jim žal pač rečejo tudi leteče podgane, kar je absolutno neprimeren izraz".
Dokaze so poslali tudi doktorju Jožku Račniku z Veterinarske fakultete, ki vodi ambulanto za ptice, male sesalce in plazilce – ta je tudi sprejela že vrsto trpinčenih, pohabljenih golobov, ki so jih pozdravili.
"Tam, kjer material stisne nogo pri pticah, pri tem delu pride do prekinitve krvnih žil, stisnejo se tudi živci in spodnji del noge zaradi tega oteče, razvijejo se lahko hude bolečine, žival pri tem gotovo trpi. Lahko potem kasneje v nekem času pride do odmiranja, lahko odpade prst, del prsta ali pa cela noga, če je ta zatesnitev dosti visoko. Gotovo ostanem brez besed, če to dela človek, kajti vsako živo bitje, med katerimi so tudi mestni golobi, imajo pravico na Zemlji živeti brez bolečin, brez tega, da jim kdo namerno povzroča škodo in trpljenje," je povedal Račnik.
"Živali bo treba še bolj zaščititi"
Našli pa so tudi priče, ki so v zadnjih letih videle nezaslišano mučenje in pobijanje golobov v Ljubljani. Na znameniti tržnici so golobe pomorili. V strahotnih mukah so umirali mladički, ko so živa golobja gnezda zločinsko zamrežili. Pri legendarnem Pegleznu so golobe v mraku streljali v zadke.
Martin Dobeic, predstojnik inštituta za higieno okolja in živali z etologijo, je zatrdil, da bo "treba te živali verjetno še bolj zaščititi. In mislim, da je nujno in potrebno vzgajati že mladino, da bo razumela, da je treba na živali gledati kot na čuteča bitja, ki so z nami v sobivanju."
"Golobi vsekakor niso leteče podgane, kot imajo negativni predznak mnogih. Golobi vsekakor, vsaj v Ljubljani ne prenašajo bolezni," je prepričan Dobeic. Čadonič Špelič pa je zatrdila, da bodo tudi na Veterinarski upravi podali ovadbo na policijo.
Bo pričujoče grozote Slovenija brezbrižno gledala? Moramo dokaze poslati tudi Evropski skupnosti? Vsi strokovnjaki so ponudili pomoč pri reševanju trpinčenih golobov. Vendar, tudi jeklenih bodic proti golobom je med nami vse več – tudi te so znak krvoločnosti in barbarstva.
Mojca Vočko za Tednik
Na spodnjih posnetkih in fotografijah lahko vidite poškodbe golobov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje