Naslednja podnebna konferenca bo prihodnje leto v Braziliji. Foto: EPA
Naslednja podnebna konferenca bo prihodnje leto v Braziliji. Foto: EPA

Nadaljevanje nočne plenarne seje se je začelo ob pol enih zjutraj po lokalnem času, do dokončne potrditve dogovorov v zgodnjih jutranjih urah pa je predsedujoči konferenci (COP29) Muhtar Babajev sejo večkrat prekinil.

Po dolgih podaljških in številnih zapletih so delegati v Bakuju po več kot 30 urah od uradnega konca letošnje konference potrdili končni dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju – najmanj 300 milijard dolarjev na leto (288 milijard evrov).

Potrjeni dokumenti sklepnega besedila med drugim vsebujejo poziv vsem akterjem, da sodelujejo pri izpolnitvi širšega finančnega cilja v višini 1300 milijard dolarjev (1248 milijard evrov) do leta 2035, ki bi vključeval financiranje iz različnih javnih in zasebnih virov.

Bogatim državam ni uspelo razširiti kroga donatork

Čeprav ne širi kroga držav donatork, za kar so se zavzemale bogate države z državami EU-ja na čelu, pa večja gospodarstva v vzponu, kot so Kitajska, Singapur, Južna Koreja in zalivske države, spodbuja k temu, da sama in na prostovoljni bazi prispevajo k uresničitvi cilja.

Končni dokument o finančnem cilju večkrat omenja tudi najbolj ranljive države, vključno z "obravnavo ukrepov za povečanje financiranja" za njih, hkrati pa vsebuje tudi določilo, da je treba financiranje zagotoviti s "pomembnim in ambicioznim" zmanjšanjem izpustov in ukrepi prilagajanja.

Po razočaranju nad 250 milijardami majhno povečanje

V petek objavljeni osnutki sklepnih dokumentov so vsebovali zavezo o 250 milijardah dolarjev (240 milijard evrov) finančne pomoči na leto, kar je sprožilo niz razočaranih odzivov predvsem pri državah v razvoju.

Pogajalski skupini majhnih otoških in najmanj razvitih držav, ki sta se počutili odrinjeni iz pogajalskega procesa, sta s postopkovnim predlogom čez dan zahtevali tudi prekinitev pogajanj. Na trenutke se je zdelo, da so podnebni pogovori na robu propada.

Glede na trenutno zavezo morajo bogate države, ki so najbolj odgovorne za globalno segrevanje, državam v razvoju letno v obdobju 2020–2025 zagotavljati 100 milijard dolarjev finančnih sredstev za financiranje podnebnih sprememb.

Pogajanja na letošnji podnebni konferenci so bila osredotočena na dogovor o določitvi nove zaveze do leta 2035. Države v razvoju so si prizadevale za finančni cilj med 500 in 1300 milijardami na leto.

"Ne pretiravam, ko rečem, da se naši otoki potapljajo! Kako lahko pričakujete, da se k ženskam, moškim in otrokom v naših državah vrnemo s slabim dogovorom," je po poročanju BBC-ja vprašal vodja Zavezništva malih otoških držav Cedric Schuster. Pozneje je bil sprejet nekoliko drugačen dogovor.

Azerbajdžan je bil sporna izbira za gostitelja podnebne konference, saj načrtuje povečanje proizvodnje plina za tretjino v naslednjem desetletju, medtem ko mora svet nehati uporabljati fosilna goriva. Foto: Reuters
Azerbajdžan je bil sporna izbira za gostitelja podnebne konference, saj načrtuje povečanje proizvodnje plina za tretjino v naslednjem desetletju, medtem ko mora svet nehati uporabljati fosilna goriva. Foto: Reuters

"Pičla vsota"

Njegovo potrditev so pospremili glasni aplavzi v dvorani, a sta se kmalu zatem oglasila predstavnika delegacij Kube in Indije, ki sta azerbajdžansko predsedstvo obtožila izigravanja procesa sprejemanja odločitev, saj so potrdili dokument, s katerim se niso vsi strinjali. "Znesek, ki je predlagan, je izjemno nizek. To je pičla vsota. Indija nasprotuje sprejetju tega dokumenta," je v zgodnjih jutranjih urah v Bakuju povedala indijska uradnica Leela Nandan.

Kumer: Ključno, da je bil dogovor sprejet

Slovenski minister za okolje Bojan Kumer je dejal, da je ključno, da je bil na podnebni konferenci dogovor sprejet. Finančni dogovor po njegovih besedah pomeni začetek, realno osnovo in predvsem ravnotežje med željami in možnostmi držav in predvsem novo realnostjo, torej novimi geopolitičnimi razmerami v svetu.

Dejal je, da si bodo prizadevali tudi za cilj, ki bo podpiral tiste, ki to najbolj potrebujejo, torej najbolj ranljive.

Kar zadeva globalni cilj za prilagajanje, je po ministrovih besedah storjen dober korak naprej. Delo se nadaljuje na področju indikatorjev, ki so po njegovih besedah pomembni v kontekstu globalnega cilja za prilagajanje.

"EU je dal zelo jasen signal, da je enoten in da bo še naprej vodil svetovna prizadevanja za dvig globalne podnebne ambicije in kot največji svetovni donator podnebnih financ prispeval še naprej svoj pravični delež," je dejal.

Poudaril je tudi pomen multilaterizma. "Ključno je, da je bil sprejet dogovor. Svet je vnovič dokazal, da se je sposoben dogovoriti za skupno dobro. Vsekakor veliko bolje, da je bil takšen dogovor sprejet, kot da ne bi bil, ker bi sledila leta, ki bi bila izgubljena, in bi bilo še težje pozneje doseči dogovor."

Solidarnost z Indijo so izrazili tudi pogajalci iz Bolivije in Nigerije. Kot je izpostavil bolivijski pogajalec, potrjeno besedilo o podnebnem financiranju "zagotavlja podnebno nepravičnost ter utrjuje nepravičen sistem", v katerem razvite države ne izpolnjujejo svojih obveznosti do svetovnega juga.

Pogajalska skupina afriških držav pa je dejala, da je to za celino premajhen in prepozen podnebni finančni dogovor. "Zelo smo razočarani nad pomanjkanjem napredka pri vprašanjih, ki so kritična za Afriko. Še naprej bomo opozarjali na neustreznost podnebnega financiranja," je poudaril kenijski predsednik skupine Ali Mohamed.

Nigerijska odposlanka v Bakuju Nkiruka Maduekwe pa je dogovor označila za "žaljivko".

Zahod drugače od globalnega juga zadovoljen

V razpravi se je oglasil tudi komisar EU-ja za podnebno ukrepanje Wopke Hoekstra z veliko bolj pozitivnim pogledom na dogovor o finančnem cilju. "Vsi vemo, kako zelo težko je bilo to, pa vendar se nam zdi, da je današnji rezultat pravzaprav izjemno pomemben. Živimo v času resnično zahtevne geopolitike, zato je videti dogovor resnično izjemen," je ocenil in dodal, da bo COP29 ostal v spominu kot "začetek nove dobe podnebnega financiranja".

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozdravila dogovor, ki po njenem mnenju "zaznamuje novo obdobje podnebnega sodelovanja in financ". Spodbujal bo naložbe v čisti prehod, zmanjševal emisije in krepil odpornost proti podnebnim spremembam, je sporočila na družbenem omrežju X.

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je dogovor označila za pomemben signal v težkih geopolitičnih razmerah. Zdaj so vse razvite države na svetu pozvane, naj ustvarijo "razmeroma zanesljivo življenjsko zavarovanje za najrevnejše".

"Evropa tega ne more narediti sama," je opozorila Baerbock, tudi glede na Kitajsko in bogate Zalivske države, ki so se doslej držale bolj ob strani, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

"Čeprav je pred nami še veliko dela za dosego naših podnebnih ciljev, je današnji izid pomemben korak bližje," pa je v izjavi dejal ameriški predsednik Joe Biden.

Britanski minister za energijo Ed Miliband pa je glede dogovora sporočil, da ne predstavlja vsega, kar "smo si mi ali drugi želeli, je pa korak naprej za vse nas", poroča britanski BBC.

Aktivisti so zahtevali, naj razvite in bogate države več plačajo za soočanje s posledicami njihovih dejanj. Foto: EPA
Aktivisti so zahtevali, naj razvite in bogate države več plačajo za soočanje s posledicami njihovih dejanj. Foto: EPA

Kritike glede zavez o zmanjšanju uporabe fosilnih goriv

Nobenega napredka pa države niso dosegle glede krepitve ambicij na področju blaženja podnebnih sprememb oziroma zniževanja izpustov toplogrednih plinov. Na koncu so le potrdile že sprejete zaveze iz Dubaja glede prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Pomemben poudarek dokumenta o prilagajanju pa je, da se bo nadaljevalo prizadevanje za razvoj indikatorjev za spremljanje globalnega cilja za prilagajanje.

Več držav, vključno s Švico, Maldivi, Kanado in Avstralijo, je protestiralo proti šibkemu besedilu o zmanjšanju svetovne uporabe fosilnih goriv. Ta odločitev je bila preložena na naslednje podnebne pogovore leta 2025, ki bodo potekali v Braziliji.

Gutteres pozval k spoštovanju dogovora

Po besedah generalnega sekretarja ZN-a Antonia Guterresa je treba finančni dogovor spoštovati v celoti. "Pozivam vlade, naj to nujno storijo," je dejal.

"Upal sem na bolj ambiciozen rezultat, tako glede financ kot blažitve podnebnih sprememb, da bi se spopadli z velikim izzivom, ki smo mu priča. A doseženi dogovor zagotavlja osnovo, na kateri lahko gradimo," je ocenil Guterres.

Opozoril je tudi, da je treba denar državam v razvoju nujno poslati, ker so mnoge od njih močno zadolžene, saj so jih prizadele katastrofe in denar potrebujejo takoj.

Guterres je znova opozoril na stopnjevanje podnebne krize, pri čemer je navedel rekordne temperature in podnebne katastrofe v letošnjem letu z naraščajočimi izpusti.

Poudaril je, da je konec dobe fosilnih goriv neizogiben, pri tem pa poudaril pomembnost novih nacionalnih načrtov, ki jih morajo države pripraviti do februarja, pospešiti prehod in zagotoviti, da bo pravičen.

"Ni čas za zmagovalne kroge"

Vodja programa ZN-a za podnebje Simon Stiell pa je dejal: "Nobena država ni dobila vsega, kar je želela. Baku zapuščamo z goro dela, ki ga moramo še opraviti, zato zdaj ni časa za zmagovalne kroge."

COP29: Nihče ni prav zadovoljen z dogovorom