Zadnja serija gepardov v Indijo je bila prepeljana iz Južne Afrike. Foto: Reuters
Zadnja serija gepardov v Indijo je bila prepeljana iz Južne Afrike. Foto: Reuters

Vse tri živali so prihajale iz Južne Afrike, v Indijo pa so jih poslali pred nekaj meseci, v sklopu programa za ponovno vpeljavo gepardov v tej azijski državi, poroča BBC.

Dakša je bila nameščena v ograjenem prostoru tik ob tistem z obema samcema, Agnijem in Vayuju. "Indijski in južnoafriški predstavniki za divjad in strokovnjaki so imeli 30. aprila sestanek, na katerem so sklenili, da pustijo Dakši parjenje z dvema samcema in dan pozneje smo odprli vrata med obema ogradama," piše v izjavi.

Geparda sta vstopila v ogrado gepardinje 6. maja. "Normalno je, da se samci gepardov vedejo nasilno do samice med parjenjem, nemogoče pa je, da bi nadzorna ekipa v tem času parjenja posredovala pri mačkah," navaja izjava.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Indija je ponovno vpeljala geparde lani, dobrih 70 let za tem, ko je bila žival v tej državi razglašena za izumrlo. Ponovna vpeljava gepardov je bila deležna veliko navdušenja med Indijci, vsaka novica, povezana z njimi, pa požene veliko zanimanja.

Tri smrti v dveh mesecih

Prejšnji mesec je gepard po imenu Uday poginil, oblasti pa so kot vzrok smrti navedle odpoved srca. Uday je bil en od 12 gepardov, ki so jih februarja prepeljali iz Južne Afrike.

27. marca je gepardinja, ki so jo lani prepeljali iz Namibije, poginila zaradi odpovedi ledvic. Vsi gepardi gredo ob prihodu najprej v nadzorovano karanteno v parku Kuno, preden jih izpustijo v divjino, njihovo gibanje pa pozorno spremljajo. 29. marca je ena od namibijskih samic povrgla štiri mladičke.

Gepardi imajo v Indiji velik simbolni pomen in so del številnih ljudskih bajk. Je pa gepard tudi edini večji sesalec, ki je od neodvisnosti leta 1947 izumrl – razlogi so lov, krčenje življenjskega okolja in pomanjkanje plena.