S čiščenjem Ljubljanice se je danes končala akcija Za lepšo Ljubljano. Potapljači so Ljubljanico očistili za približno tono odpadkov, med katerimi so se znašli tudi skuterji, kolesa, nakupovalni vozički in prometni znaki. Pri čiščenju je sodelovalo 32 potapljačev in 50 ribičev, ki so pomagali pri dvigovanju stvari iz reke.
V ekološko-čistilni akciji Ljubljanica 2022, že 31. po vrsti, v organizaciji Mestne občine Ljubljana in Društva za podvodne aktivnosti Vivera je sodelovalo 34 potapljačev Slovenske potapljaške zveze, ki so se jim pridružili tudi štirje potapljači iz Ukrajine ter okoli 50 gasilcev, reševalcev, čolnarjev in pomočnikov. Med prostovoljci, ki so pomagali čistiti brežine reke, je bilo tudi nekaj ukrajinskih beguncev, so sporočili iz Spara Slovenija, ki je že petič zapored podprl akcijo.
"Akcija z zdaj že več kot 30-letno zgodovino, ki je potekala vse od Ribiškega doma Barje na Livadi do Tromostovja, se je tudi letos izkazala za uspešno, saj je Ljubljanica zdaj lažja za okoli tono odpadkov," so navedli.
Kot ugotavlja predsednik Vivere Miro Potočnik, je odpadkov v Ljubljanici čedalje manj. "Če primerjam pred 10 leti, smo takrat dvignili štiri tone, danes mogoče 500 kilogramov. Mislim, da bomo počasi spoznali, da je voda bogastvo," je dejal.
Tudi potapljač Franci Grčar je potrdil, da so letos našli manj odpadkov kot v preteklih letih. "Ni veliko robe, je bilo treba celo iskati smeti, včasih jih je bilo ogromno. Dejansko je zelo čista Ljubljanica, ljudje so ozaveščeni, ne mečejo več tako, kot so včasih," je dejal.
"Razstava" v opomin na Čevljarskem mostu
Pred odvozom na deponijo so odpadke iz reke na ogled in v opomin razstavili na Čevljarskem mostu.
Iz Ljubljanice so potegnili nekaj koles, skirojev in nakupovalni voziček, našli so denimo bančno kartico. Mimoidoči so si z zanimanjem ogledovali razstavljene predmete na Čevljarskem mostu v Ljubljani, je za Radio Slovenija poročala Nina Brus. "Zakladi, vse za restavrirati," se je pošalila mimoidoča.
"Odlična ideja, da je to v soboto, ker se več ljudi sprehaja, turisti, da vidijo to," pa je povedala ena od obiskovalk "razstave".
Skupina Ukrajincev, po večini beguncev, pa je pomagala čistiti trnovsko nabrežje. Tako so izrazili hvaležnost naši državi za podporo in pomoč Ukrajincem. "V Ukrajini obstaja posebna beseda 'ploka', to pomeni prostovoljno čiščenje javnih površin. To je običajna tradicija, vsakoletna spomladanska akcija. Ukrajinci smo se pridružili čiščenju z namenom zahvaliti se državi Sloveniji," je povedal Jevgenij Gorešnik.
Kot so dodali, se podobnih čistilnih akcij Ukrajinci udeležujejo tudi na Bledu in Obali.
Le dan po svetovnem dnevu Zemlje
Predsednik društva Vivera in pobudnik prve akcije čiščenja Ljubljanice Potočnik je ob koncu dogodka spomnil, da je čiščenje reke letos potekalo le dan po svetovnem dnevu Zemlje, katerega glavni namen je spodbujanje odgovornega in skrbnega odnosa do naravnega okolja. Kot je poudaril, so letos iz Ljubljanice odstranili manj odpadkov kot prejšnja leta, kar po njegovem mnenju pomeni, da so v prizadevanjih uspešni.
Tradicionalno čiščenje Ljubljanice so v prestolnici popestrili tudi s kulturnim programom, katerega rdeča nit je bila opozarjanje na odnos do voda in širšega okolja, dogodek pa se je končal s tradicionalnim druženjem pri Ribiškem domu Barje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje