Letošnja letina medu bo katastrofalna, opozarjajo čebelarji. Foto: BoBo
Letošnja letina medu bo katastrofalna, opozarjajo čebelarji. Foto: BoBo
Letos štirikrat manj medu

Čebelarska zveza Slovenije je zaradi zahtevnih razmer, v katerih so se znašli čebelarji, pozvala državo in kmetijsko ministrstvo, naj priskoči na pomoč čebelarski panogi. Kot predlog navajajo možnost oprostitve plačila davkov in prispevkov, povezanih s čebelarstvom (npr. oprostitev plačila pavšalne ocene dohodka na panj v primeru pavšalne obdavčitve), finančno pomoč pri nakupu sladkorja, izplačilo škod, predlagajo pa tudi, naj se proučijo druge možnosti finančne pomoči čebelarjem.

"Tako slabe letine, kot je letošnja, ne pomnijo niti čebelarji s 40- in večletnim čebelarskim stažem," so zapisali v zvezi (ČZS). Slovenski čebelarji v povprečju letno pridelajo okoli 2.000 ton medu, opazovalno-napovedovalna služba medenja pri ČZS-ju pa ocenjuje, da bo pridelek letos obsegal le okoli 470 ton, kar je 80 odstotkov manj kot leto prej in ne dosega niti četrtine povprečne pridelave medu.

Vse letošnje paše uničilo slabo vreme
Prvo večjo pašo v Sloveniji predstavlja akacija, ki sodi med najbolj obilne čebelje paše, glavna območja pa so Primorska, Prekmurje in Bela krajina. V povprečni letini pomeni akacijev med skoraj tretjino pridelanega medu v Sloveniji, letos pa je akacijeva paša izpadla v celoti. V času cvetenja je deževno in hladno vreme čebelam preprečilo, da bi odšle na pašo. Medenja prav tako niso zaznali na javorju in smreki.

Čebelarji so zato po zelo slabem začetku čebelarske sezone, izpadu cvetlične, akacijeve, javorjeve in smrekove paše optimistično pričakovali pašo na lipi in kostanju, ki je doslej sodila med zanesljivejše paše, razširjena pa je na Gorenjskem, Tolminskem, Notranjskem, Dolenjskem, v nižjih legah Štajerske in na posameznih delih Goričkega. Tudi ti paši sta praktično mimo in zaradi vsakodnevnih ploh in neviht nista bili donosni.

Kot zadnja obilnejša paša v sezoni nastopi paša na hoji ali jelki, ki sodi med najbolj nepredvidljive paše, v primeru suše in hude vročine pa sploh ne medi. V tem letu je hoja medila le na območju osrednje Slovenije, a so lahko to izkoristili le redki čebelarji.

V slabem stanju tudi gozdovi
Na ČZS-ju poleg tega letos opažajo tudi fiziološko utrujenost dreves, posledice na drevju pa je med drugim pustil še žledolom, kar je dodaten razlog za slabo pašno sezono. "Po tako katastrofalni sezoni čebelarjem grozijo še velike izgube čebeljih družin, saj opažajo prekomerno napadenost družin z varojami. Ekonomičnost čebelarske panoge je letos tako postala nevzdržna," so zapisali in dodali, da se marsikdo sprašuje o smiselnosti vztrajanja v čebelarstvu.

Letos štirikrat manj medu