Jelenjad se je prostorsko razširila tudi v ekstremne habitate, kjer prebivata gams in celo kozorog. Foto: Reuters
Jelenjad se je prostorsko razširila tudi v ekstremne habitate, kjer prebivata gams in celo kozorog. Foto: Reuters

Če so še leta 2000 na Triglavskem lovskem upravljavskem območju od Porezna do Posočja in Triglava lovci uplenili dobrih 100 kosov jelenjadi, so jih lani več kot 1000. Prijavljena škoda se je prav tako povečala z 2000 na 15.000 evrov letno, pravi Peter Razpet s tolminske enote Zavoda za gozdove Slovenije. "Če želimo z odvzemom zmanjšati številčnost jelenjadi, je pomembno tudi to, da zmanjšamo ženski del populacije, košute dvo- in večletne, tiste, ki imajo teleta. Če pogledamo leta 2010, je bilo v odvzemu le 18 odstotkov košut," je dejal.

Medtem ko so jih lani uplenili 25 odstotkov, je podoben delež načrtovan tudi za letos. Le tako bodo lahko dolgoročno zmanjšali populacijo jelenjadi, ki pa je vendarle za marsikaj tudi dobra, opozarja Razpet: "Mlada drevesca imajo konkurenco v tem zeliščnem sloju, ki jih hitro prerase, na primer bršljan in jelenjad s tem obžiranjem omogoča rast drevescem."

Jelenjad se je v preteklosti tudi prostorsko razširila v: "Ekstremne habitate, kjer prebivata gams in celo kozorog. Jelenjad se vsaj v poletnem času zadržuje v tem visokogorskem predelu, tudi vznemirja in odžira hrano gamsu."

Zato prihodnji teden v Trenti pripravljajo posvet o izzivih upravljanja z gamsom v prihodnosti.