Minister Kumer in glavna slovenska podnebna pogajalka Tina Kobilšek. Foto: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo/Facebook
Minister Kumer in glavna slovenska podnebna pogajalka Tina Kobilšek. Foto: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo/Facebook

Kot je izpostavil minister Bojan Kumer, države EU-ja največje razočaranje izražajo predvsem glede dveh osnutkov zaključnih dokumentov: poleg novega finančnega cilja za pomoč državam v razvoju jih skrbijo tudi koraki nazaj v osnutku zaključkov glede blaženja podnebnih sprememb oz. prehoda od fosilnih goriv. Ocenjujejo, da ti niso skladni s pariškim podnebnim sporazumom.

Osnutki finančnega dela, v katerem so predvidena sredstva za podnebne ukrepe razvitih držav, ki nosijo večjo odgovornost za izpuste in so bogatejše, so še zelo nedorečeni. V besedilih ni ne številk – v oklepaje so napisali le "x" –, ne kdo naj bi prispeval in ne, kaj vse bi se štelo v to, se pravi, v kolikšni meri gre za nepovratna javna sredstva, v kolikšni za posojila, ali se štejejo tudi zasebna sredstva. V osnutek, ki ga je pripravilo predsedstvo, naj bi vključili dve nasprotni si različici, kar ne omogoča podlage za nadaljnje pogovore, je za Radio Slovenija iz Bakuja poročala Špela Novak.

Sorodna novica Kumer: Največja vsebinska razhajanja so glede višine sredstev in prioritet

Tudi minister Kumer je dejal, da je "ta del države EU-ja popolnoma razočaral, tako da že pripravljamo pobude, kje in s kakšnim zavezništvom, kot je denimo Koalicija visoko ambicioznih držav (High Ambition Coalition), dosežemo premike naprej," je orisal prihodnje korake.

Kumer ocenjuje, da navedba konkretne številke glede novega finančnega cilja sama po sebi izida podnebne konference ne bo rešila, na kar "mogoče nekateri računajo". "Za države znotraj EU-ja to ne bo zadovoljivo, saj nam več pomeni kvalitativni cilj. To besedilo pogajalci zelo krepijo, bomo videli, kaj bo. Določen napredek pričakujem že danes zvečer," je napovedal minister.

Čeprav jih po njegovih besedah danes in v petek čaka še veliko dela, pa še vedno ostajajo "pozitivno naravnani". "Tudi lani smo bili v podobnem položaju, pa se je na koncu vendarle dobro izteklo, tako da nikakor nismo obupani," je zatrdil.

O tem, ali je možen tudi scenarij, da letošnja podnebna konferenca ne bo postregla z nobenim večjim prebojem, pa je dejal, da si za zdaj "nihče ne upa napovedati tega scenarija niti ne dela v to smer".

Kot je še povedal, mu je danes uspelo govoriti tudi s predsedujočim podnebni konferenci, ki mu je dejal, da gre za prve osnutke zaključnih dokumentov in da se v ozadju že pripravljajo novi. "Iz pogleda in tona v njegovem glasu sem zaznal, da ga ne skrbi, da bi bila konferenca razglašena kot popoln neuspeh. Obenem sem poudaril, da vsi pričakujemo od predsedstva več, da pokaže svoje voditeljstvo," je še povedal.

Sorodna novica Raziskava: prav nobena država ne stori dovolj za uresničitev pariškega sporazuma

Na podnebni konferenci je govor tudi o zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, kjer naj prav tako ne bi dosegli pomembnega napredka. "Kot so nam povedali slovenski pogajalci, se pravzaprav na tej konferenci celo bojujejo za to, da ne bi naredil koraka nazaj od sklepov lanske konference, na kateri so prvič pozvali k prehodu od fosilnih goriv. In tu so močni pritiski zlasti Savdske Arabije, da tega sploh ne bi več omenjali," je poročala Novak.