V tokratni oddaji Tarča so se dotaknili okoljskih tem. Natančneje so pod drobnogled vzeli spremembe novega zakona o vodah, saj zakonski predlog določa, da se na vodnem in priobalnem zemljišču ter na območju presihajočih jezer med drugim dopuščata tudi gradnja objektov, ki se skladno s predpisi, ki urejajo gradnjo objektov, razvrščajo med enostavne objekte, ter gradnja objektov v javni rabi v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov.
Po navedbah ministrstva bodo s tem dodatno zaščitili in varovali vodne vire, priobalni pas in biodiverziteto v priobalnem pasu. S tem se ne strinjajo okoljevarstveniki, ki so sprožili referendumsko pobudo. Zatrjujejo, da so naleteli na oviranje zbiranja podpisov. Gostje v studiu Televizije Slovenija so bili Andrej Vizjak, Andrej Čuš, Uroš Macerl in Barbara Čenčur Curk.
Vizjak: To je zakon za okolje in ne proti
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak vztraja, da je bil postopek sprejetja zakona povsem zakonit. Hkrati je poudaril, da so z njim želeli zagotoviti več denarja – po njegovih besedah približno 17 milijonov evrov – za vzdrževanje slovenskih vodotokov. Dejal je, da omenjeni zakon glede na obstoječe stanje dodatno omejuje obstoječo gradnjo na priobalnih zemljiščih. "Doslej je bilo možno graditi zasebne vile, tovarne, poslej to več ne bo mogoče, mogoče bo graditi objekte javne rabe, to so objekti, ki so namenjeni vsem. Menim, da je to pomembna korist k varovanju priobalnega zemljišča, podzemne vode. To je zakon za okolje in ne proti okolju, to je zakon za vode in ne proti vodam, pobudniki referenduma zavajajo ljudi," je pojasnil.
Macerl: Niti 40 metrov ne pustimo naravi
Z njim se ne strinja Uroš Macerl iz Eko kroga. Poudaril je, da namen zakona ni varovanje vode oziroma priobalnega pasu, temveč pozidava omenjenega pasu, kar bo vsekakor ogrozilo vodne vire. "Če bi bil namen zaščititi pitno vodo, potem zakon ne bi bil sprejet po hitrem postopku. Če bi bil namen dober, temu ne bi nasprotovala vsa strokovna javnost, tudi varuh človekovih pravic," je prepričan Macerl in dodal, da je postopek potekal netransparentno, s strani pristojnega ministrstva pa naj bi bilo tudi veliko zavajanja. Naravovarstvenik je še omenil, da so med objekti, ki se bodo lahko po novem gradili, poleg kolesarskih stez tudi gostilne, hoteli, bencinski servisi itd. Dodal je, da bodo na priobalnem pasu v zasebni lasti. "Niti 40 metrov ne pustimo naravi, niti toliko ne pustimo reki," je izjavil.
Čuš: Samo srednja pot vodi v pravo smer
Predstavnik stranke Zelenih, zdaj pa državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Andrej Čuš je pred letom dni predlagal spremembe zakona o vodah, s katerimi je želel zaostriti politiko varovanja vodovarstvenih območij. V oddaji so ga povprašali o trenutnem stališču. "Na ministrstvu za gospodarstvo smo dosegli, da se je ta 69. člen umaknil iz zakona. Naša zaveza je, da bomo v prihodnje povabili vso civilno družbo skupaj in na podlagi primerjalne zakonodaje tujih držav to zakonodajo uskladili in pripravili na transparenten način. Strinjam se, da je treba okoljsko zakonodajo spreminjati s tresočo roko, želim si biti most med razvojem in okoljevarstvom, samo ta srednja pot bo vodila v pravo smer," je povedal. "Danes vode ne moremo več rešiti s pogovorom po sprejetju zakona. Za to je bil čas pred sprejetjem. Drugič, če ste rešili 69. člen, je to tako, kot da bi jaz rekel, da sem dobil drugo svetovno vojno," pa se je na Čuševe navedbe odzval Macerl in dodal, da to, da želijo biti na eni strani zeleni, na drugi pa na plačilni listi gospodarskega ministrstva, "preprosto ne gre skupaj".
Najbolj replicirani komentarji sekcije Okolje v prejšnjem tednu:
Krvavi škampi in mreže duhov – je veganstvo res edina rešitev za oceane? (9 odgovorov)
Krvavi škampi in mreže duhov – je veganstvo res edina rešitev za oceane? (7 odgovorov)
Kako je Bill Gates, eden najbogatejših Zemljanov, med epidemijo na skrivaj kupoval zemljo (7 odgovorov)
Kako je Bill Gates, eden najbogatejših Zemljanov, med epidemijo na skrivaj kupoval zemljo (7 odgovorov)
Krvavi škampi in mreže duhov – je veganstvo res edina rešitev za oceane? (6 odgovorov)
Najbolje ocenjeni komentarji sekcije Okolje v prejšnjem tednu:
Kako je Bill Gates, eden najbogatejših Zemljanov, med epidemijo na skrivaj kupoval zemljo (134 priporočil)
Kako je Bill Gates, eden najbogatejših Zemljanov, med epidemijo na skrivaj kupoval zemljo (100 priporočil)
"Vodo lahko rešimo samo na način, da dobimo referendum" (89 priporočil)
Krvavi škampi in mreže duhov - je veganstvo res edina rešitev za oceane? (80 priporočil)
Kako je Bill Gates, eden najbogatejših Zemljanov, med epidemijo na skrivaj kupoval zemljo (77 priporočil)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje