Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

"Bili smo presenečeni, kako visoko koncentracijo dušika ustvarijo psi," je dejal profesor Pieter De Frenne z univerze Ghent, ki je vodil raziskavo. Ob tem je dodal, da smo bili do zdaj pozorni le na izločanje dušika s kmetijskih zemljišč (gnojenje, živinoreja), industrijo in promet, "ne pa tudi na pse," ter da je stanje verjetno podobno tudi v drugih državah Evrope, v katerih živi okoli 87 milijonov psov.

Štirinožni hišni ljubljenčki s svojimi izločki na dnevnih sprehodih letno izločijo približno 11 kilogramov dušika na hektar in pet kilogramov fosforja.

To je primerljivo s stopnjo onesnaževanja, ki ga povzročajo kmetijstvo, industrija in prometne površine. Ti proizvedejo med petimi in 25 kilogrami dušika, so zapisali v raziskavi, objavljeni v reviji Ecological Solutions and Evidence. Med raziskavo v 500 naravnih območjih pa so dnevno našteli več kot 1600 psov, ki so bili na sprehodu.

Ključno je pobiranje pasjih iztrebkov

Številni lastniki psov menijo, da iztrebki njihovih zvestih spremljevalcev niso škodljivi za okolje, saj da se bodo razgradili in pognojili prst, a je ravno nasprotno. Večina naravnih ekosistemov vsebuje nizko raven dušika, pretirano gnojenje zato zmanjšuje biotsko raznovrstnost, saj omogoča rast le nekaterim rastlinam. To pa posledično odganja tudi divje živali, ki zaradi nerasti določenega rastlinja nimajo več hrane.

Kot poroča The Guardian, je tudi britanska dobrodelna organizacija Plantlife opozorila, da je onesnaževanje z dušikom ena največjih groženj za divje rastline, udi lišaje in glive in da se "za odpravo tega naredi premalo".

Korak k temu bi bil že to, da bi lastniki psov vestneje pobirali iztrebke za hišnimi ljubljenčki.