Število žrtev vztrajno narašča - do zdaj je v potresu umrlo več kot 1.500 ljudi, poškodovanih pa ni mogoče prešteti. Samo v Katmanduju in okolici je umrlo več kot 900 ljudi, še veliko več žrtev se pričakuje s podeželja bližje epicentra potresa. Vlada Nepala je na prizadetih območjih razglasila izredno stanje in mednarodno skupnost zaprosila za humanitarno pomoč.
Bojazen pred pravo katastrofo
Plitev potres, katerega žarišče je bilo vsega dva kilometra pod površjem, je povzročil tudi ogromno materialno škodo, saj samo v glavnem mestu poročajo o desetinah popolnoma porušenih stavb, pod katerimi je lahko še veliko žrtev, zlasti na najbolj prizadetih območjih Bagmati in Gandaki. Gre za najmočnejši potres v sicer potresno zelo dejavnem Nepalu v zadnjih 81 letih.
"Reševalne ekipe so še na delu. Bojimo se, da lahko število žrtev naraste, medtem ko kopljemo pod ruševinami," je povedal namestnik načelnika nepalske policije Kamal Singh Bam, ki javnost obvešča o tragičnih razsežnostih naravne katastrofe. Potres je prizadel najmanj 29 od 75 nepalskih pokrajin.
Potres sprožil drugo nevarnost - plazove
Po podatkih Geološkega zavoda Združenih držav (US Geological Survey) je bilo središče potresa 75 km vzhodno od Pokare, ki leži v osrednjem Nepalu, in 77 km zahodno od Katmanduja. Med omenjenima mestoma leži več rodovitnih dolin, ki so gosto naseljene in od koder še ni zanesljivih poročil o žrtvah in nesrečah.
Sodeč po preletih letal in helikopterjev, se je po vsem Nepalu sprožilo ogromno plazov, eden izmed njih tudi ob vznožju najvišje gore na svetu Mount Everest. Plaz, ki je zasul del baznega tabora, je zahteval osem življenj.
Opoldne se je stresla Himalaja
Prvotna ocena moči potresa z magnitudo 7,5 in globino 10 km je bila po dodatnih podatkih USGS-ja popravljena na 7,9 magnitude. Potres se je zgodil točno ob 11.56 po nepalskem času, trajal pa je od 90 do 120 sekund. Dobre pol ure pozneje je isto območje stresel še popotresni sunek z magnitudo 6,6.
V Katmanduju so se rušile stavbe
Iz glavnega mesta Nepala prihajajo številna poročila o velikem številu zrušenih stavb v mestu in velikem vznemirjenju prebivalstva. Po spletu so hitro zakrožile podobe številnih zrušenih stavb, iz osrednje katmandujske bolnišnice pa so najprej poročali o številnih poškodovancih, zlasti s polomljenimi udi. V prvih treh urah po potresu so v bolnišnici našteli 36 žrtev potresa, a nato se je število žrtev hitro začelo zviševati.
Pod ruševinami stolpa ujetih 50 ljudi
V samem središču Katmanduja se je zrušil zgodovinsko pomemben stolp Dharahara, ki je bil zgrajen leta 1832 in je bil visok 62 metrov ter pod zaščito Unesca. Zadnjih 10 let je bil odprt za turiste, pri katerih je postal obvezna točka postanka v mestu, saj se je z balkona v 8. nadstropju videl celoten Katmandu. Izpod ruševin delno porušenega stolpa Dharahara so že potegnili prvo smrtno žrtev, po podatkih Reutersa pa policija ocenjuje, da je v stolpu ujetih okoli 50 ljudi.
Kot prvi dve smrtni žrtvi potresa sta bila potrjena dva otroka - v vasi pri Katmanduju je umrl otrok, ki ga je pokopal kip v parku, na indijski strani meje je bil zrušen zid usoden za 15-letno dekle. Kitajska je sporočila, da je v Tibetu na drugi strani Himalaje zaradi zrušenega zidu umrl en človek.
Pod Himalajo višek gorniške sezone
Prav zdaj sta pohodniška in visokogorska sezona v Nepalu na višku, zaradi česar je v himalajski državi na tisoče tujih turistov. Letalski promet na katmandujskem letališču Tribhuban je začasno ustavljen, močno je moteno delovanje omrežja mobilne telefonije.
Streslo severni del indijske podceline
Potres, ki se je zgodil ob 8.11 po srednjeevropskem času, so priče močno občutile tudi v glavnem mestu Indije New Delhiju, kjer so lokalno izmerili potres magnitude 6,0 in po vsem severnem predelu indijske podceline. O tresenju tal in premikanju predmetov v stanovanjih poročajo tudi iz Islamabada, glavnega mesta Pakistana.
Najmočnejši potres na svetu po lanskem januarju
Himalaja je med potresno najdejavnejšimi območji na svetu, saj leži na stičišču indijske in evrazijske tektonske plošče. Indijska to izpodriva s hitrostjo približno 45 mm/leto. Dolina Katmanduja leži ravno na tej tektonski prelomnici. Leta 1934 je mesto stresel potres z magnitudo 8,4 in uničil več kot 80.000 hiš ter zahteval 8.500 življenj. Danes je Katmandu precej bolj naseljen in v njem živi okoli 2,5 milijona ljudi.
Gre za najmočnejši potres na svetu po lanskem v Iquiqueju na jugu Čila, ko je 4. januarja v potresu z magnitudo 8,2 umrlo šest ljudi. V zadnjih 15 letih je to 19. najmočnejši potres na Zemlji.
Video iz Katmanduja: Porušeni templji na trgu Patan Durbar in reševanje poškodovanih
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje