"Nima smisla delati, če te ne obravnavajo ne v Italiji ne v Sloveniji," je povedal predsednik mednarodne nevladne organizacije AAG Vojko Bernard. Proti po njihovem mnenju škodljivim terminalom se ne bodo borili, dokler ne dobijo odgovorov Evropske komisije in komisije za peticije pri Evropskem parlamentu.
- Terminali: Kdo bi si upal jesti ribe, obogatene z živim srebrom?
Bernard zanikal besede komisarja Potočnika
Edina možnost za ustavitev gradnje v Tržaškem zalivu je po njegovih besedah referendum, tako v Sloveniji kot v Italiji. Hkrati Bernard zanika navedbe evropskega komisarja za okolje Janeza Potočnika, da je pritožba AAG-ja glede terminalov pri obeh evropskih komisijah zamrznjena, ker pogovori še potekajo. Italija je namreč postopke že končala, Slovenija pa se pripravlja na tožbo proti njej, je pojasnil.
Potočnik je konec avgusta izpostavil, da je komisija zamrznila preiskavo o domnevnih nepravilnostih pri pripravi dokumentacije za gradnjo plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, saj naj ne bi želela ogroziti dvostranskih dogovorov med državama. Spomnil je, da postopek odobravanja obeh projektov še poteka, saj se gradnja še ni začela, in zagotovil, da komisija vse pripombe AAG-ja obravnava zelo resno.
Dokazno gradivo o ponarejenih dokumentih bodo poslali ZN-u
Po mnenju Bernarda lahko zdaj ključen korak naredi vlada, ki bi morala tožbo proti Italiji nasloviti na evropsko sodišče. AAG Evropski komisiji in komisiji za peticije predlaga, da ustanovi posebno komisijo, ki bo preučila zamrznitev pritožbe organizacije. V organizaciji nimajo zdaj več česa narediti, ker so vse dokaze o ponarejenem gradivu poslali Evropski komisiji. Dokazno gradivo bodo najverjetneje poslali ZN-u in na sedež Arhusa.
Vlada je že junija zagotovila, da bo Slovenija, če bo pri načrtovanih plinskih terminalih ugotovila okoljevarstvene vplive, ki niso skladni s pravili evropskih direktiv, vložila tožbo zoper Italijo. V AAG-ju že ves čas opozarjajo, da bi Slovenija z gradnjo terminalov izgubila turistično destinacijo od Trsta do hrvaške meje, saj bi bila voda hladna in umazana, ribe pa neužitne zaradi dviga sedimentov z morskega dna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje