Odpadlo listje v parku. (Fotografija je simbolična.) Foto: Pixabay
Odpadlo listje v parku. (Fotografija je simbolična.) Foto: Pixabay

Mestne oblasti želijo spremeniti dojemanje ljudi, da mora biti vse videti urejeno. "Ljudje so bili dolgo prepričani, da je treba travo vedno pokositi, listje pobrati in da mora vse biti videti urejeno," je dejal tiskovni predstavnik občinskega sveta v Eindhovnu Martijn Van Gessel. "Toda v parkih bi morali pustiti listje ležati na tleh," zatrjuje.

Topla in mokra plast listja ima v zimskih mesecih namreč pozitivne učinke za okolje, med drugim zagotavlja življenjski prostor številnim žuželkam, je za Guardian pojasnil vodja krajinskega podjetja Raymond van de Sande.

"Prednosti niso le na področjih ekologije in biotske raznovrstnosti, ampak je zaradi tega tudi manj plevela, poleti pa manjša potreba po vodi," pojasnjuje van de Sande in dodaja, da ima plast listja tudi infrastrukturne prednosti, saj med dežjem zadržuje vodo, posledično pa je "manj odtekanja v odtoke".

Poletni počitek v parku Anne Frank v Eindhovnu. Foto: EPA
Poletni počitek v parku Anne Frank v Eindhovnu. Foto: EPA

Nizozemsko mesto, poznano po nogometnem klubu PSV, želi o prostem razkrajanju listja prepričati tudi svojih 220.000 prebivalcev. Pozvali so jih, naj odložijo grablje in pihalnike ter odpadlo listje pustijo ležati tudi na svojih vrtovih in drugih zasebnih zemljiščih.

Bodo dobri ljudje Eindhovna sledili predlogu občine?

Van de Sande razlaga, da morajo "dobrim ljudem Eindhovna" pogosto razlagati, zakaj listja ne pobirajo več. "S tem prekinjamo tradicijo vrtnarjenja. Spreminjamo idejo, da mora biti vse videti urejeno," pravi krajinski arhitekt.

Za nepoboljšljive pobiralce listja pa so pripravili tudi nadomestno rešitev – po mestu so razstavili 200 košar, v katere lahko prebivalci odložijo listje s pločnikov, cest, vrtov in drugih površin, ki ga občina nato zbere in kompostira.