Na podlagi novih smernic WHO-ja bi se onesnaženje zmanjšalo za 20 odstotkov. Foto: EPA
Na podlagi novih smernic WHO-ja bi se onesnaženje zmanjšalo za 20 odstotkov. Foto: EPA

Največ ljudi umre v državah v razvoju, odgovorni v organizaciji pa so prepričani, da bi se številka lahko znatno zmanjšala, če bi zmanjšali stopnje onesnaženja z delci. Na voditelje svetovnih držav so naslovili poziv, naj storijo več za zaščito svojih državljanov, saj bi z bolj kakovostnim zrakom lahko rešili 300.000 življenj letno.

Onesnaženje z delci (PM10) povzroča največje tveganje za zdravje, povzročajo pa ga razpršeni viri, kot so promet, kurišča, industrija in termoenergetski objekti. Delci so premajhni, da bi se zadržali v nosu ali grlu in se nalagajo v pljučih ter tako povzročajo številne zdravstvene težave.

Le še 20 mikrogramov na kubični meter
V velikih mestih povprečna letna vrednost onesnaženja z delci presega 70 mikrogramov na kubični meter. WHO je predlagal nove smernice, kjer vzpodbuja zmanjšanje te vrednosti na 20 mikrogramov na kubični meter. Tako bi se število mrtvih zmanjšalo za 15 odstotkov, zmanjšalo pa bi se tudi število obolelih za boleznimi dihal, srčnimi boleznimi in pljučnim rakom.

Smernice so na WHO-ju oblikovali v sodelovanju z vrhunskimi znanstveniki z vsega sveta, predstavljajo pa temelj, na podlagi katerega morajo države zgraditi svoje standarde za zagotavljanje kakovosti zraka.