Zato na republiški upravi za zaščito in reševanje priporočajo uživanje lahke hrane in veliko nesladkanih in negaziranih pijač.
Opozarjajo, da bi temperature do četrtka lahko dosegle tudi 35 stopinj Celzija. Zaradi povečane koncentracije ozona se lahko pri občutljivih ljudeh pojavijo oteženo dihanje, tesnoba v prsnem košu, kašljanje in pekoč občutek v očeh. Zato se je dobro izogibati daljšemu zadrževanju na prostem predvsem popoldne, ko so vrednosti ozona najvišje, opozarjajo.
Dobro se je umakniti v naravo ali višje ležeče kraje
Prav tako svetujejo uporabo lahkih in zračnih oblačil svetlih barv iz bombaža ali lanu ter uporabo sončnikov in druge zaščite pred neposrednimi sončnimi žarki. Pred UV-sevanjem se lahko ljudje ustrezno zaščitijo tudi s sončnimi očali in zaščitnimi kremami.
Povečan fizični napor odsvetujejo, dobro pa se je umakniti v naravo ali višje ležeče kraje. A neizkušenim in fizično slabše pripravljenim obisk gora v vročih dneh odsvetujejo. Tisti, ki se bodo tja odpravili, pa morajo na pot oditi zgodaj zjutraj ter ustrezno pripravljeni in opremljeni. S seboj je treba vzeti dovolj vode.
Živali morajo imeti na pašniku dostop do vode
Tisti, ki se bodo na pot odpravili z avtomobilom, ga morajo pred začetkom vožnje dobro prezračiti in ohladiti. Če vozilo parkirate na soncu, prekrijte vetrobransko in zadnje steklo ali armaturno ploščo, še svetujejo. Otrok in živali pa se ne sme nikoli puščati samih v zaprtem vozilu.
Tudi sicer je treba poskrbeti, da imajo živali dovolj pitne vode, hlevi oziroma prostori, kjer bivajo, pa naj bodo dobro prezračeni. Veterinarska uprava dodaja, da je treba živali zaščititi še pred neposrednim soncem z zagotavljanjem sence. Ta je še posebej pomembna pri psih, ki so privezani, saj se pogosto ne morejo umakniti pred soncem.
Pri prašičih, ki jih redijo v sistemih z izpustom ali v prostih rejah, lahko nastanejo sončne opekline, kar je prav tako treba preprečiti. Na zagotavljanje zaščite pred neposrednim soncem je treba misliti tudi pri organiziranju paše. Živali morajo imeti na pašniku dostop do vode in možnost umika v senco, bodisi v senco dreves ali nadstreška.
Kot opozarjajo na veterinarski upravi, je treba živalim tudi v transportnem sredstvu zagotoviti ustrezne pogoje glede temperature in kakovosti zraka. Posebej izpostavljajo prevoz psov, ki so še posebej občutljivi za visoke temperature. Zato psov ni dovoljeno puščati v avtomobilih, če ni zagotovljeno ustrezno zračenje.
Kurjenje v naravnem okolju odsvetovano
Pri vročinskem udaru moramo žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in ohlajati z vodo, glavo naj ima dvignjeno, ko žival ohladimo, poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.
Prostore je sicer priporočljivo temeljito prezračiti ponoči in zjutraj, podnevi pa z zastiranjem oken preprečiti njihovo segrevanje, svetujejo na upravi za zaščito in reševanje. Vročina in suša lahko škodujeta tudi rastlinam, zato jih je dobro zalivati zjutraj ali po sončnem zahodu.
Ob dolgotrajnem vročem in suhem vremenu se navadno poveča tudi požarna ogroženost naravnega okolja. Med vročinskim valom zato na upravi za zaščito in reševanje odsvetujejo uporabo odprtega ognja in kurjenje v naravnem okolju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje