Najvišje cene dosegajo hlodi gorskega javorja rebraša. Foto: ZGS
Najvišje cene dosegajo hlodi gorskega javorja rebraša. Foto: ZGS

Letošnja licitacija vrednejšega lesa, ki jo že 19. organizirajo na Koroškem, poteka na novi lokaciji. Hlode so tokrat zbrali na območju industrijske cone v Pamečah. Večina ponujenih hlodov je iz slovenskih gozdov, nekaj pa tudi iz Avstrije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Zbrana količina je podobna kot pri nekaterih preteklih licitacijah.

"Največ je letos v ponudbi smreke, sledi hrast, drugih drevesnih vrst pa je precej manj," je za STA povedal Jože Jeromel iz Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline, ki je glavni organizator koroške licitacije vrednejših sortimentov lesa. Ocenil je, da je kakovost ponujenih hlodov zelo dobra. "Imamo tudi ekstremno velike, debele kose in tudi zelo lepe," je dodal.

Prepričan je, da so med letošnjimi hlodi gorskega javorja rebraša, ki tradicionalno na licitaciji dosega najvišje cene, tudi letos takšni, ki bi lahko dosegali zelo visoke cene. Lepe cene pričakuje tudi pri hrastu in macesnu, verjetno tudi pri kakšnem orehu.

Odpiranje ponudb

Ponudbe so začeli odpirati danes dopoldne. Predvidoma bo odpiranje trajalo več ur, nato pa organizatorje čaka veliko dela z obdelavo vseh podatkov. Rezultati licitacije bodo znani ob dnevu odprtih vrat, ki ga načrtujejo 27. februarja.

Lani je na licitacijo 760 lastnikov pripeljalo 6854 hlodov v skupni izmeri 7153 kubičnih metrov. Skupno 56 kupcev iz 11 držav pa je zanje oddalo skoraj 23.000 ponudb. Najvišjo ceno je lani dosegel hlod gorskega javorja rebraša, ki ga je lastnik pripeljal iz BiH, kupec iz Italije pa je zanj ponudil 6500 evrov za kubični meter oz. 9960 evrov za cel hlod.

Doslej so največ hlodovine na koroški licitaciji zbrali leta 2023, in sicer 9566 hlodov v skupni količini 9720 kubičnih metrov. Izkupiček je po takratni oceni organizatorjev presegel štiri milijone evrov.

Slovenski državni gozdovi

Tudi letos na licitaciji na Koroškem z manjšo količino hlodovine sodeluje družba Slovenski državni gozdovi, ki pa je nedavno uspešno zaključila svojo šesto licitacijo vrednejše hlodovine.
Kupcem je ponudila 568 hlodov različnih drevesnih vrst v skupni izmeri 503 kubične metre, na licitaciji pa prodala 514 hlodov v izmeri 453 kubičnih metrov, za kar je skupaj iztržila 303.000 evrov, so za STA pojasnili pri Slovenskih državnih gozdovih.

Za primerjavo, izklicna cena hlodov je glede na cenik družbe znašala 116.000 evrov. Najvišjo ceno sta dosegla dva hloda gorskega javorja rebraša, eden je dosegel najvišjo ceno po kubičnem metru, drugi pa najvišjo ceno za cel hlod.

9266 evrov za hlod

Italijanski kupec, specializiran za proizvodnjo furnirja, je za hlod, posekan v gozdnem obratu Draga na Kočevskem, ponudil 8500 evrov za kubični meter oz. 9266 evrov za hlod.

Za drugi, dobra dva metra in pol dolg hlod pa je bila dosežena cena 7650 evrov za kubični meter oz. skupno 19.278 evrov za cel hlod. "Če bi ga prodali po izhodiščni ceni, bi zanj dobili 430 evrov," so dodali pri Slovenskih državnih gozdovih. Ta hlod so posekali v gozdnem obratu Brezova reber na območju novomeške poslovne enote, kupil pa ga je kupec iz Slovenije, ki je trgovec s furnirjem.

"Rezultati dražbe kažejo na trend okrevanja v pohištveni industriji," je ob koncu ocenil glavni direktor Slovenskih državnih gozdov Marko Matjašič. Družba se za organizacijo svojih licitacij hlodovine po njegovih besedah odloča "kot dober gospodar državnih gozdov", saj želi dosegati čim višji donos za lastnika. "Razlika med ceno po ceniku in doseženo ceno na licitaciji je pri dobrih primerkih res velika. Tako visoko ceno pa lahko dosežemo samo na licitacijah," je dodal.

Ob tem pa je posebej poudaril, da les, ki ga ponudijo na licitaciji, izhaja iz rednega gospodarjenja z gozdom, pri katerem gozdarji prepoznajo izjemne primerke hlodovine, in ne iz individualnega odbiranja kakovostnega lesa v gozdu.

Rezultati licitacije bodo znani 27. februarja.