Zaradi mile zime in velikega števila glodavcev opazovalci letos opažajo močno povečano populacijo kač. V Sloveniji živijo tri vrste strupenjač. Njihov ugriz za zdravo odraslo osebo ni smrtno nevaren, težave pa lahko nastopijo pri otrocih in starejših. Ker so kače zelo plašne živali, so njihovi ugrizi pri nas zelo redki.
Od 11 vrst kač v Sloveniji so strupeni le modras, laški gad in navadni gad. Vse tri vrste so zelo plašne in nenapadalne živali, umaknejo se, če je le mogoče. Med sprehodom je zato najbolje nositi težjo obutev, se pogovarjati ali hoditi s palico. "Kače ne slišijo, nimajo ušes, zelo dobro pa zaznajo zvoke prek tresljajev in pa tresljaje, ki jih povzročamo s hojo," pojasni Branko Kolar, vodja mariborskega akvarija in terarija.
Čeprav naše strupenjače niso med najnevarnejšimi na svetu, pa je ob njihovem ugrizu treba ostati miren in poiskati pomoč. "Vsekakor pa je dobro, če imamo možnost dati obkladek na ugriznjeno mesto, narediti manjšo prevezo, da malo zaustavimo pretok krvi, in pa seveda obisk zdravnika."
V mariborskem kliničnem centru so letos obravnavali en ugriz strupenjače, v preteklih petih letih pa od pet do sedem letno. Serum proti strupu evropskih kač imajo vedno na zalogi. Kot še doda Kolar, je pri strupenih kačah "mesto ugriza boleče. Vse strupenjače pa imajo dva strupna zoba in tisti dve luknjici sta navadno naznanilo, da gre za strupeno kačo."
Naše strupenjače imajo tudi značilno obliko. Praviloma so kratke in debele, z izrazitim cikcakastim vzorcem na hrbtu in glavo v obliki osmice. Vse vrste slovenskih kač so zaščitene, njihovo nadlegovanje, trpinčenje ali celo ubijanje pa je kaznivo dejanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje