Morsko dno. Foto: Shutterstock
Morsko dno. Foto: Shutterstock

Poročila z Morske biološke postaje Piran kažejo, da se je temperatura vode pri dnu Tržaškega zaliva, to je na globini 22 metrov, močno zvišala, medtem ko je na površini, čeprav je tudi tam višja od povprečja, naraščala bolj zmerno, so sporočili z NIB-ja.

Kot so pojasnili, smo trenutno priča vročinskemu valu od druge do tretje kategorije (od štirih), kar je primerljivo z izjemno vročimi poletji, kakršno je bilo leta 2003. Vendar tokrat niso ogroženi ljudje in kopenski organizmi, temveč organizmi, ki prebivajo na dnu morja.

Trenutni pridneni morski vročinski val je daleč najmočnejši v obdobju od leta 2002, odkar na Morski biološki postaji Piran izvajajo kontinuirane meritve temperature na morskem dnu, je povedal tamkajšnji raziskovalec Martin Vodopivec. Rekordna izmerjena temperatura po njegovih besedah znaša 24,65 stopinje Celzija.

Borut Mavrič z inštituta pa je opozoril, da so povišane pridnene temperature lahko zelo stresne za organizme, ki živijo na morskem dnu, saj se ti večinoma ne morejo umakniti v hladnejše vode. "Kakšne bodo posledice za ekosistem, za zdaj še ne vemo. Predvsem takšni dogodki kažejo na potrebo po kontinuiranem monitoringu bentoških organizmov," je poudaril.

Poročilo kaže na nujnost ukrepov za zaščito morskega ekosistema pred podnebnimi spremembami, še opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Morski vročinski val v Tržaškem zalivu je opozorilni znak, da so podnebne spremembe resničnost, ki vpliva na naše okolje in življenje morskih prebivalcev, so sklenili.